این دستگاه ها شامل یک آمپلی فایر (پردازشگر مرکزی)، یک نرم افزار پیچیده تخصصی کامپیوتری و تعدادی الکترود برای جایگذاری روی سر (در نوروفیدبک) و تعدادی سنسور (در بیوفیدبک) جهت قرار گیری روی نقاطی از بدن برای گرفتن بازخورد امواج مغزی از سر و اصلاح آنها بر اساس شرطی سازی تشکیل شده است.

neorofeedback1

تحقیقات ثابت کرده است که به هم خوردن الگوی طبیعی امواج مغزی نشان دهنده بروز اختلالاتی نظیر پیش فعالی، نقص توجه، اختلال خواب، بی قراری، اختلال خلق و خو و ... است. این اختلالات هر کدام به تنهایی باعث کاهش چشمگیر عملکردهای فرد، به خصوص در پروسه های یادگیری می باشد.

دستگاه نوروفیدبک مانند آینه ای با استفاده از الکترود های روی سطح سر، امواج مغز را در نقطه خاصی از مغز نشان می دهد و نرم افزار بر اساس اصل شرطی سازی فعال، باعث اصلاح میزان موج در آن نقطه مغز می شود این دستگاه کاملا غیر تهاجمی بوده و هیچ جریان خاصی را به مغز وارد نمی کند بلکه فقط وضعیت امواج مغزی را نشان داده و اصلاح می کند.

neorofeedback

انجمن توانیاب در بهمن ماه 1396 با حمایت مالی سفارت استرالیا موفق به خرید دستگاه نوروفیدبک دو کاناله از نمایندگی های معتبر فروش این دستگاه شد و سپس کارگاه آموزشی برای تیم توانبخشی با هدف ایجاد دانش عمیق در حوزه نوروفیدبک و کاربردهای بالینی برگزار گردید.

محتوی کارگاه مواردی از جمله: نحوه ارزیابی مراجع، تشخیص الگوی نامطلوب، نحوه انجام مداخلات، آموزش های شناختی و درمان بود. در خاتمه پس از فراگیری آموزش های لازم ، تیم توانبخشی (کاردرمانگر، گفتار درمانگر و روانشناس) به عنوان نفرات برتر موفق به اخذ گواهی معتبر پایان دوره برای نوروفیدبک از دانشگاه تهران شدند.

این دستگاه تاثیر فوق العاده ای بر روی سطح توجه، تمرکز، خلق و خو و آرامش کودک داشته و بر رضایتمندی کامل والدین و مربیان و همینطور بر تسریع فرآیند درمان افزوده است.

تعداد کل جلسات 60 جلسه می باشد که فاز اول درمان بین 10 تا 15 جلسه است. با مشاهد طول دوره اول درمان و همینطور بررسی تاثیرات آن در خصوص ادامه درمان یا قطع آن تصمیم گیری می شود. بیشتر مراجعان فاز اول درمان را با موفقیت می گذرانند و فاز دوم را تا 60 جلسه ادامه می دهند. در خاتمه درمان تاثیرات آن بر روی امواج مغز و بر کارایی فرد ثابت می ماند و از بین نمی رود.

جلسات درمانی نوروفیدبک همانند سایر خدمات توانبخشی صد در صد رایگان است و هدف از آن بهبودی و تسریع فرآیند درمان توانبخشی می باشد.