همایش هم‌اندیشی با نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت، موسسات خیریه و گروه‌های داوطلب، با موضوع بسیج ملی کنترل فشار خون برگزار شد.
به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، در آغاز این نشست، دکتر مصطفی جمالی، سرپرست اداره‌کل سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین سلامت، با تاکید بر مشارکت و همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد، موسسات خیریه و گروه‌های داوطلب در موضوعات گوناگون جامعه، حضور ایشان را بدون هرگونه دستور یا حمایت دولتی، نشانه زنده بودن حس نوع‌دوستی و باعث عدالت اجتماعی دانست.

وی با پرداختن به بسیج ملی کنترل فشار خون، تاکید کرد: سمن‌ها به ویژه در شرایط حساس کنونی، نقشی ویژه در کاهش آمار این بیماری غیرواگیر، که بسیاری از افراد دانسته یا ندانسته درگیر آن هستند، دارند.

دکتر جمالی افزود: فشار خون بالا، خود زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های دیگر است که با مشارکت بزرگواران و گروه‌های فعال خواهیم توانست از هزینه‌های مادی و انسانی آن در جامعه بکاهیم.

دکتر استوار نیز در این نشست گفت: فشار خون، یکی از مهم‌ترین تهدیدکننده‌های سلامتی در تمام دنیا معرفی شده که زمینه ابتلا به بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر را مهیا می‌کند.

وی با بیان این‌که بیماری‌های قلبی، عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی، شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر به شمار می‌آیند، افزود: فشار خون بالا، به عنوان یک ریسک‌فاکتور، عامل بیش از ۱۰ میلیون مرگ و میر در سراسر دنیا است. علاوه بر این، در کشور ما در سال ۱۳۹۶، بالغ بر ۹۷ هزار مرگ ناشی از فشار خون، برآورد شده است و این روند همچنان رو به افزایش است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان این‌که فشار خون، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مزمن کلیه و سکته مغزی در ایران و جهان است، ادامه داد: بر اساس پیمایش ملی در سال ۹۵، حدود یک سوم جمعیت بزرگسالان (۳۰ سال به بالا) ایران از فشارخون بالا رنج می‌برند و از میان حدود ۱۵ میلیون بیمار مبتلا به فشار خون در کشور، فقط ۶۰ درصد از آنها، در مورد فشارخون خود آگاهی دارند؛ یعنی حدود ۶ تا ۷ میلیون بیمار مبتلا به فشار خون در کشور، از این موضوع آگاه نیستند. از طرفی، فقط نیمی از این افراد برای کنترل بیماری خود، دارو دریافت می‌کنند. یعنی فقط ۱۹ درصد از بیماران مبتلا به فشارخون در کشور، این بیماری را شناسایی کرده و دارو مصرف می‌کنند.

دکتر استوار گفت: از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶، شیوع پرفشاری خون در ایران، حدود ۳ برابر شده و پیش‌بینی می‌شود که این روند ادامه پیدا کرده و در سال‌های آینده، به ۴ برابر افزایش پیدا کند.

وی با بیان این‌که شیوع فشار خون در استان‌های مختلف، بسته به فرهنگ بومی مردم و نوع تغذیه‌ای که دارند، متفاوت است، افزود: شیوع فشار خون در روستاها بیش از مناطق است و این موضوع احتمالا به دلیل سبک تغذیه مردم در روستاها، به وجود آمده است.

دکتر استوار خاطرنشان کرد: چنانچه در کنترل و شناسایی فشار خون مداخله نکنیم، در آینده‌ای نزدیک، وضعیت بسیار بدتری را شاهد خواهیم بود. فشارخون، اصلی‌ترین عامل قابل مداخله و تغییر در ابتلا به بیماری غیرواگیر محسوب شده و چنانچه کنترل شود، از بار سنگین بیماری‌های غیرواگیر در کشور نیز کاسته شده و بسیاری از اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیر، همچون کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میرهای زودرس، کاهش ۳۰ درصدی متوسط مصرف نمک در جامعه، فراهم‌آوری ۸۰ درصدی به تکنولوژی‌ها و داروهای اساسی قابل فراهم برای درمان بیماری‌های غیرواگیر و کاهش ۲۵ درصدی شیوع فشارخون بالا در کشور، محقق می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین سازمان جهانی بهداشت، شاخص‌هایی را برای پیشگیری و کنترل بار فشار خون در کشورها بیان کرده است که شامل میزان شیوع فشارخون بالا، میانگین فشارخون جامعه، میزان مصرف نمک در جوامع و دسترسی به دارو و تکنولوژی مورد نیاز است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت در خصوص اهداف بلندمدت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای کنترل فشارخون، تصریح کرد: کاهش شیوع فشار خون بالا در جامعه، کاهش میانگین فشارخون سیستولیک و دیاستولیک در جامعه، کاهش میانگین مصرف نمک در جامعه، افزایش دسترسی به داروهای اساسی برای درمان فشار خون بالا، افزایش دسترسی به فشارسنج استاندارد در سیستم‌های بهداشتی و درمانی، کاهش نسبی بیمارانی که از فشار خون خود مطلع نیستند، افزایش نسبی بیمارانی که فشار خون آنها شناسایی شده و تحت درمان قرار دارد، افزایش پوشش مراقبت‌های بیماران مبتلا به فشار خون بالا در نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی، افزایش آگاهی افراد بزرگسال از عوامل خطر ابتلا به فشار خون، کاهش عوامل خطر ابتلا به فشار خون بالا، برابری در دسترسی و کیفیت خدمات برای پیشگیری و کنترل بیماری فشار خون، از جمله اهداف بلندمدت وزارت بهداشت برای کنترل و کاهش فشار خون در کشور است.

وی با اشاره به برگزاری بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در کشور، گفت: وزارت بهداشت بر اساس اهداف بلندمدتی که در راستای کنترل و پیشگیری فشارخون در دستور کار دارد، درصدد است، با استفاده از ظرفیت تمامی نهادها و مشارکت مردم و جامعه مدنی، بسیج ملی کنترل فشار خون را سطح کشور برگزار کند.

دکتر استوار در پایان تاکید کرد: ممکن است که وزارت بهداشت در مقطعی موفق شود فشار خون تمامی افراد را مورد سنجش قرار دهد، اما این موضوع، مقطعی و موقت نیست، بلکه برنامه‌ای درازمدت و همه‌جانبه است که بدون مشارکت تمامی دست‌اندرکاران و ذی‌نفعان امکان‌پذیر نیست. بنابراین، یکی از کارکردهای این کمپین نیز جلب مشارکت‌های مردمی است، در این راستا، همکاری و مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت، موسسات خیریه و گروه‌های جهادی، می‌تواند در نهادینه‌سازی و اجرای موفق‌تر این اقدام بزرگ تاثیرگذار باشد. تاکنون تمامی بیمارستان‌ها درخصوص راه‌اندازی ایستگاه سنجش فشار خون اعلام آمادگی کرده‌اند، همچنین بسیج جامعه پزشکی، سازمان نظام پزشکی، بسیج‌های دانشجویی و انجمن علمی و تخصصی پزشکی نیز آماده همکاری با این کمپین هستند و این موضوع نشان می‌دهد که اهمیت موضوع کنترل فشار خون بر همگان روشن است. بنابراین علاوه بر افزایش آگاهی و شناسایی موارد جدید فشار خون، جلب مشارکت‌های مردمی و مدنی، بزرگ‌ترین دستاورد وزارت بهداشت از راه‌اندازی این بسیج ملی خواهد بود.

گفتنی است، بسیج ملی کنترل فشارخون، از تاریخ ۲۷ اردیبهشت‌ماه، همزمان با روز جهانی فشارخون، با شعار«فشارخون؛ بدانیم و اقدام کنیم»، در سراسر کشور، برگزار خواهد شد.