چهارشنبه ششم تیر ماه – قشم

ابتدای سفر دیداری با خانم موذنی مسئول آموزش سازمان منطقه آزاد قشم و گروه پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی داشتیم که توضیحاتی را در مورد شرایط و وضعیت قشم داشتند ، در ادامه روز توری جهت بازدید از مناطق دیدنی قشم داشتند از جمله غار خوربس، دره ستاره ها، پارک زیتون.

qeshm 3

پنجشنبه هفتم تیرماه – قشم

در این روز هم اندیشی با روحانیون و مسئولین جزیره قشم در مرکز رشد سازمان منطقه آزاد قشم برگزار گردید.

هم اندیشی با صحبت های دکتر بنی اعتماد رئیس پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد. ایشان صحبتهای کلی در مورد مغز و رسیدگی به مغز داشتند. در ادامه راهکارهایی را ارائه دادند از جمله ارتقای سطح آگاهی عمومی نسبت به سلامت، شناسایی و آموزش و توانبخشی، پیشگیری از معلولیتها و اختلالات رشدی. که این راهکارها از طریق دو روش قابل اجرا می باشد : روش اول : روش سنتی که شامل روشهای کلینیک، مراکز آموزش و توانبخشی و مدارس می باشد و روش دوم : روشهای نوین برای غربالگری ( تشخیص اولیه ) و آموزش و توانبخشی.

دکتر بنی اعتماد در ادامه صحبتهای خود به مولفه حل مسئله در قشم مراجعه داشتند و عنوان نموده اند که آگاهی ها می تواند توسط سه قشر روحانیون، معتمدین و رسانه ها / حامیان ( مردم و دولت ) و متخصصین ، برای خانواده ها و بیماران صورت گیرد.

و در انتهای صحبتهای خود جدولی را ارائه نموده اند، جهت همکاری حاضرین در این هم اندیشی، تا بتوان در قشم خدمات مناسبی را به خانواده ها ارائه داد.

qeshm 2

در ادامه جلسه مسئولین گروه احیا ایراد سخنرانی داشتند ابتدا آقای روحی صفت معرفی انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان توانیاب را به همراه نمایش فیلمهایی از انجمن و آمارهای آن داشتند. در ادامه خانم یگانه معرفی انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی را به همراه نمایش فیلم و آمارها داشتند و همینطور خانم مظفری صحبتهایی را در مورد کلیت بیماری ایدز و ضرورت آموزش و آگاهی رسانی به مردم را در ادامه صحبت های خود داشتند.

بعد اتمام جلسه به صرف ناهار رفتیم و بعد از آن برای بازدید از تنها توانبخشی قشم ( توانبخشی گلهای بهشت ) که به دست خیرین ساخته شده بود، رفتیم و با آن مرکز از نزدیک آشنا شدیم و مسئول آن مرکز در مورد مشکلاتی که در آن مرکز وجود داشت شروع به صحبت کردند از جمله مشکلات که مطرح شد نبود کاردرمانگر و گفتاردرمانگر در آن مرکز را مطرح کردند نه تنها در آن مرکز بلکه در قشم هیچ درمانگری وجود نداشت.

جممعه هشتم تیرماه – قشم

در ادامه سفر در این روز جلسه ای با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم داشتیم با حضور آقای دکتر اکبری معاون فرهنگی هنری گردشگری، آقای مهندس قربانی مدیر کل حوزه مدیرعامل، آقای مهندس کیانیان رئیس بهزیستی، آقای دکتر پوراعتماد رئیس پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی و گروه همراهشان، خانم موذنی مسئول آموزش سازمان منطقه آزاد قشم، آقای روحی صفت مدیرعامل انجمن احیا ارزشها، خانم یگانه مدیرعامل انجمن توانیاب، مظفری کارشناس انجمن احیا و توانیاب.

ابتدای جلسه با توضیحات خانم موذنی در مورد جلسه روز پنجشنبه آغاز شد و پیشنهادات خود را مطرح نموده اند در ادامه دکتر بنی اعتماد پیشنهادات خود را مطرح کرده اند : ایجاد همکاری بین چند نهاد ( دانشگاه شهید بهشتی + سازمان منطقه آزاد قشم + خیرین + روحانیون ) ایجاد یک مرکز درمانی و تخصصی در حوزه روانشناختی، ایجاد فناوریهای نوین در آن مرکز، ایجاد فلت فرم های مجازی و ...

qeshm 4

انجمن احیا هم در ادامه جلسه آمادگی خود را در جهت کمک به سازمان منطقه آزاد قشم جهت تاسیس مرکز مطرح نموده اند

آقای کیانیان رئیس بهزیستی قشم عنوان نموده اند که با توجه به بانک اطلاعاتی حدود 1000 معلول در قشم وجود داشت که اجرای طرح CBR 1500 معلول جدید شناسایی شدند و در کل تعداد معلولین در جزیره قشم 2220 معلول می باشد که 88 % این معلولین در روستاها هستند 55 % مادرزادی و ژنتیکی است 45% معلولیت جسمی حرکتی و 40 % معلولیت ذهنی دارند ، بیشترین سن میانسال هستند. خانواده هایی در قشم وجود دارد که دارای 3 یا بیشتر فرزند معلول دارند. ایشان مطرح نموده اند توانبخشی و وسایل مسئله نیاز برای قشم است که با توجه به وجود مرکز گلهای بهشت کسانی که دارای فرزند معلول می باشند به دلیل مسافت زیاد نمیتوانند از خدمات توانبخشی آن مرکز بهره مند گردند.

در انتها صحبتهای مهندس مومنی رو داشتیم که عنوان نموده اند که سرمایه اجتماعی در قشم بسیار خوب هست و آمادگی خود را در این زمینه ها اعلام کردند و مقرر شد که امار دقیقی از معلولین و افراد مبتلا به ایدز را در اختیار انجمن قرار داده تا بتوان اقدام اساسی و مناسبی را انجام داد. و بیمارستان جی جیان قشم را در ابتدا مرکز این کار قرار داده اند تا بتوان کار را از آنجا شروع کرد.