گروه احیا متشکل از دو انجمن توان یاب و احیا ارزشها به عنوان موسسه ای غیرانتفاعی و غیر دولتی که بالغ بر 150 خانواده دارای کودک یتیم را تحت پوشش دارد، از سال 1378 با کسب مجوز از وزارت کشور فعالیت خود را آغاز کرد. این موسسه هر ساله مراسمی در روز 7می به مناسبت روزجهانی حمایت از یتیم ایدز در یکی از اماکن عمومی شهر تهران برگزار می کند.

روز جهانی یتیم ایدز هر ساله در 7 می با برگزاری مراسم در سراسر جهان گرامی داشته می شود. در ایران، انجمن احیا تنها موسسه ای است که سالانه آن را گرامی می دارد.

هدف از برگزاری چنین بزرگداشتی کاستن از فشار روانی – اجتماعی کودکان و خانواده های درگیر با این بیماری، فرهنگ سازی در جهت تعامل مناسب افراد و گروه های اجتماعی با کودکان مبتلا یا یتیم شده از ایدز و الگوسازی حمایتی برای بخش دولتی و غیردولتی جامعه مدنی می باشد.

گروه احیا، امسال هم به رسم سالیان گذشته مراسمی در پارک ساعی تهران برگزار کرد. در این مراسم بیش از 300 مخاطب از سراسر پارک ساعی در محل برگزاری برنامه تجمع کردند. حضور مسئولین وزارت بهداشت و مسئولین دیگر موسسات غیردولتی همچون باشگاه سلامت نوجوانان پسر و دختر برنامه گروه احیا را با شکوه تر کرد .

در ابتدای این مراسم "خسرو منصوریان" عضو هیات امنا و بنیانگذار این مجموعه با سخنرانی در خصوص وضعیت این کودکان و گسترش روز افزون این پدیده (یتیم ایدز) ابراز نگرانی کردند. ایشان عنوان کردند: «یکی از بهترین شیوه های کاهش و پیشگیری از ایدز، آموزش است مخصوصا آموزش برای عموم مردم که گروه احیا این رسالت بزرگ را با کمک نیروهای مردمی داوطلب به عهده دارد.»

در ادامه مادران حامی سلامت (زنان سرپرست خانواده مبتلا به اچ.آی.وی) بر روی صحنه آمدند و از مشکلات خود و کودکان یتیم ایدز برای مخاطبین گفتند. آنان اعلام کردند: انگ و تبعیض، ما بیماران را از خدمات و امکاناتی همچون؛ خدمات درمانی، بیمه و.. محروم کرده است.

"دکترحمیرا فلاحی" کارشناس مسئول اداره ایدز وزارت بهداشت از دیگر سخنرانان این برنامه بود که به مساله توجه به حقوق کودکان متاثر از ایدز پرداخت.

در این مراسم ، آموزش جوانان در زمینه ایدز توسط "دکتر جهانمیری نژاد" و همچنین بهره گیری از پرده خوانی رستم و سهراب توسط" سلمان فرخنده "برای آموزش عموم مردم از شیوه های نوین آموزش این برنامه بود.

همه باید تلاش کنیم که در سطح جامعه فرد اچ آی وی مثبت را بعنوان یک فرد بیمار تلقی کنند نه اینکه وی را به چشم خطاکار و گناهکار بنگرند تا فرهنگ سازی بهتری برای مقابله با این بیماری صورت گیرد.

حضور داوطلبانه افراد نیکوکار همچون؛ حسین رفیعی، گروه کودک ململ ، گروه رقص آیلان و گروه تائتر کودک آستان، در اجرای برنامه خالی از لطف نبود و موجب برگزاری هرچه باشکوه تر برنامه شد.

 yatime eyds 1397 2

yatime eyds 1397 3

yatime eyds 1397 4

yatime eyds 1397 5