کارگاه علمی تخصصی اجتماعی "مادر، کودک، اچ. آی . وی" به منظور پیشگیری از بیماری ایدز و به همت گروه احیا متشکل از انجمن‌های توان یاب و احیای ارزش‌ها با حضور جمعی از مسئولان دولتی و غیردولتی دیروز در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

"انتقال ویروس “اچ‌آی.وی” از طریق اعتیاد تزریقی در سال‌های ۸۴ و ۸۵ حدود ۲۲درصد بود که با انجام برنامه‌های خاص اکنون به ۱۳/۸ درصد کاهش یافته است و این جای امیدواری دارد.”
به گزارش خبرنگار اطلاعات، دکتر پروین افسر کازرونی، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان مطلب بالا در همایش حمایت و یاری از آسیب‌دیدگان اجتماعی که در برج میلاد برگزار شد،افزود: اما متاسفانه آمارها نشان می دهد درصد افرادی که در سال‌های اخیر از طریق روابط جنسی به “اچ‌آی‌وی” مبتلا شده اند، خیلی بیشتر از مبتلایان از طریق اعتیاد تزریقی است.
وی با بیان این که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ حدود ۴۲ درصد مبتلایان از طریق روابط جنسی و ۳۷ درصد با تزریق، ویروس اچ.آی.وی گرفته اند، تصریح کرد: این در حالی است که تا اول تیرماه، ۶۶ درصد از طریق اعتیاد تزریقی و فقط حدود ۱۹ درصد از طریق روابط دچار این بیماری شدند.
افسر کازرونی با اشاره به این که از ۵۰۰۰ زن مبتلا به این ویروس، نیمی از آنان خانم‌های متاهل و متعهدی هستند که ویروس را از همسر خود گرفتند، گفت: تا ابتدای تیر۹۶ از ۳۶ هزار مورد مبتلا به اچ.آی.وی، فقط ۱۶ درصد را زنان تشکیل می دادند. وی گفت: ۲۶ هزار مورد از مبتلایان به مراکز مشاوره مراجعه کرده اند و ۱۲هزار نفر به صورت فعال تحت مراقبت هستند.
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که نزدیک به ۶۰ درصد از مبتلایان به اچ.آی.وی از وضع خود آگاه نیستند، اظهار داشت: بر اساس شاخص‌های تعیین شده تعداد مبتلایان را ۶۶ هزار نفر برآورد کرده ایم. وی با بیان این که تشخیص بموقع و سریع این ویروس به فرد مبتلا کمک می کند تا تحت درمان از یک زندگی عادی مانند سایر افراد جامعه برخوردار باشد و حتی تا ۶۰ سال عمر کند، گفت: البته هنوز درمان قطعی برای از بین بردن این ویروس تشخیص داده نشده است، اما فرد می تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد.
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مشارکت و فعالتر شدن ان جی‌اوها در چارچوب کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه در اچ.آی‌وی با برنامه ریزی‌های صورت گرفته بسیار پررنگ‌تر و ساختارمندتر در حال انجام است.
افسر کازرونی با بیان این که ایدز یکی از موضوعات دارای انگ اجتماعی است ، افزود: ان جی اوها با رسالت و نقش موثری که دارند می توانند در زمینه انگ زدایی کمک شایانی به بیماران مبتلا کنند.
وی به همکاری بسیار خوب معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در باره زنان مبتلا به اچ.آی.وی با وزارت بهداشت اشاره و تصریح کرد: این همکاری، گام خوبی در کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه زنان مبتلا به اچ.آی.وی بود و در این زمینه طرحی با محوریت تقویت توانمندسازی زنان اجرا شد.
افسر کازرونی بر لزوم افزایش آگاهی در جامعه تاکید کرد و افزود: عدم آگاهی ریشه بسیاری از افزایش آسیب‌های اجتماعی در جامعه است واکنون ویروس اچ.آی.وی به عنوان یک بیماری عفونی خطرناک در جامعه تلقی می شود و دلیلش این است که اطلاع‌ رسانی خوبی در این زمینه نداشتیم. وی ادامه داد: به افرادی که در اولین گام برای معرفی خود به عنوان مبتلا به ویروس به مراکز مربوطه مراجعه می کنند را هم آگاه کنیم تا آنها بدانند رازداری رعایت خواهد شد.
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت از اجرای برنامه استراتژیک پیشگیری و کنترل اچ.آی.وی خبر داد و گفت: از ابتدای سال ۹۵ این برنامه که مصوب رئیس جمهوری است، به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شده و ما این را می دانیم که دستگاه‌ها بدون کمک ان جی اوها موفق نخواهند شد.
وی گفت: حدود ۴۰ مرکز ویژه زنان آسیب دیده در کل کشور داریم و همچنین مرکز مطالعات زنان به صورت ان جی او در حوزه زنان فعالیت می کند. کازرونی با اشاره به فعالیت ۲۵ باشگاه مثبت درباره زنان مبتلا به اچ.آی.وی گفت: همچنین ۴۰ باشگاه مثبت در بهزیستی فعالیت می کند.
ایدز؛ دومین عامل مرگ نوجوانان در جهان
دکتر وحید جهانمیری ن‍‍‍ژاد مشاور فرهنگی اداره ایدز وزارت بهداشت و مدیر عامل باشگاه سلامت نوجوانان پسر تهران هم در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار اطلاعات گفت: متاسفانه ایدز اولین عامل مرگ نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ سال در آفریقا و دومین عامل مرگ نوجوانان در کل دنیاست. وی سرعت فعالیت‌های پیشگیرانه در ایران را بسیار کندتر از سرعت پیشرفت آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: ضعف همکاری‌های بین بخشی هم باعث می‌شود نتوانیم با مشکل به خوبی مقابله کنیم.
جهانمیری ن‍‍‍ژاد با بیان این که هنوز صحبت درباره مسائل اولیه این بیماری در کشور ما خط قرمز محسوب می شود، افزود: متاسفانه بسیاری از نوجوانان و جوانان به دلیل عدم آگاهی از روش‌های انتقال، ناخواسته قربانی می شوند.

وی از پایین آمدن سن ابتلای نوجوانان در ایران به این ویروس و افزایش مرگ و میر این گروه بر اثر ابتلا به ایدز خبر داد و گفت: نوجوانان روحیه سرکش و ریسک‌ پذیری دارند. از طرفی سن شروع فعالیت‌های جنسی پایین آمده است؛ از این رو آنان بیشتر در معرض خطرند.
مدیر عامل باشگاه سلامت نوجوانان پسر تهران از ایجاد شش باشگاه سلامت نوجوانان به صورت پایلوت در پنج شهر خبر داد و گفت: این باشگاه‌ها در تهران، شیراز، اهواز، کرمانشاه وکرج زیرنظر وزارت بهداشت و یونیسف فعالیت می کنند و به نوجوانانی که بیشتر در معرض آسیب هستند مثل کودکان کار آموزش و مشاوره می دهند و در صورت لزوم تست اچ آی وی به صورت رایگان می گیرند.
جهانمیری با بیان این که هند در سال ۱۹۹۰ میلادی، ۲۰ هزار مبتلا به ویروس اچ آی وی داشت که این آمار در سال ۲۰۰۰ به ۶ میلیون نفر رسید یعنی آمار در یک‌ دهه ۳۰۰ برابر شد، افزود: ما هم اگر با این سرعت لاک‌ پشتی اطلاع‌ رسانی و از واقعیت‌ها چشم پوشی کنیم به چنین بحرانی دچار خواهیم شد.
ایدز مساله‌ای اجتماعی است
شیرین‌ احمدنیا، دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی و عضو هیات مدیره انجمن جامعه‌شناسی ایران هم در سخنانی در این کارگاه گفت: بسیاری از افراد جامعه ایدز را به عنوان یک بیماری می شناسند، در حالی که ایدز قبل از این که یک بیماری باشد یک مساله اجتماعی است، چون فرهنگ و سبک زندگی به نشر یا پیشگیری آن کمک شایانی می‌کند. وی با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در افزایش آگاهی جامعه اظهار داشت: رسانه‌ها در ارتباط با ارتقای آگاهی و تغییر رفتار در سبک زندگی بسیار مهم هستند و باید فعالیت بیشتری در این زمینه داشته باشند.
احمدنیا با بیان این که محدودیت‌های فرهنگی هم در افزایش آسیب‌ها به ویژه در حوزه زنان بسیار تاثیرگذار است، افزود: رسانه‌ها می توانند بحث ایدز را مطرح کنند و تاثیر زیادی در معرفی ویروس اچ. آی. وی و تبعات آن در جامعه داشته باشند. وی با اشاره به این که کمپین‌هایی در زمینه اطلاع رسانی این ویروس در کشورهای مختلف ایجاد شده است، گفت: ان جی اوها بهتر از دولت‌ها می‌توانند عمل کنند. آنها می توانند شرایط همکاری و هم‌افزایی خدمات بین دستگاه‌ها را فراهم کنند.
احمدنیا تاکید کرد: جوانان مخاطبان عمده رسانه‌های جدید هستند و باید سریال‌های پرمخاطبی که بتواند چارچوب ایدز را در اختیار بگیرد، ساخته شود. وی بر نقش گروه‌های مرجع از جمله ورزشکاران و بازیگران و هنرمندان اشاره کرد و افزود: آنان می‌توانند تاثیر بسزایی در از بین رفتن باورهای غلط، انگ زنی‌های اجتماعی و همچنین انتشار خدماتی که اکنون در جامعه وجود دارد، داشته باشند.
دکتر مهدی صدق آذر رئیس مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری بوعلی هم ورود ایدز به ایران را در چهار مرحله تقسیم بندی کرد و گفت: در مرحله اول، ایدز از طریق فرآورده‌های خونی، سپس از طریق زندان‌ها و اعتیاد، در مرحله سوم از طریق روابط جنسی و در مرحله چهارم انتقال ویروس از مادر مبتلا به جنین صورت می گیرد. وی گفت: تشکل‌های مردمی باید در کنار دولت برای اخراج این میهمان ناخواسته تلاش مضاعف کنند.
دکتر بهمن مشکینی فعال مدنی و صاحبنظر در حوزه آسیب‌های اجتماعی هم در بخشی از کارگاه به افزایش آسیب‌های اجتماعی و به ویژه ایدز در نتیجه کاهش سرمایه اجتماعی اشاره کرد و گفت: قطعا در یک دهه آینده ابتلا به ویروس اچ. آی. وی یک مساله جدی خواهد بود.
وی با بیان این که متاسفانه برای آموزش مردم در حوزه آسیب‌های اجتماعی و از جمله اچ. آی. وی تلاش نشده است، تصریح کرد: باید اولویت‌ها شناسایی و بیت المال بر اساس آن هزینه شود. مثلا هزینه برای آموزش در این زمینه مهمتر از هزینه‌های میلیاردی برای فوتبال است.
این فعال مدنی همچنین به خیران توصیه کرد در زمینه نذر و وقف موضوع آسیب‌های اجتماعی را در اولویت قرار دهند وگفت: بحث مشارکت مدنی هم اهمیت خاصی دارد. وی تاکید کرد: تشکل‌هایی که در این زمینه فعالیت می کنند باید نسبت به موضوع آگاهی داشته باشند، با گروه‌های مردمی ارتباط بگیرند و روش کارشان تشکیلاتی باشد و فعالیت خود را در قالب شبکه‌ها پایین آورند تا به محلات برسند.
اطهره نژادی، معاون برنامه ریزی دفتر معاونت زنان ریاست جمهوری هم درباره این که چگونه می توانیم از زنان و مادران مبتلا به ایدز حمایت کنیم، گفت: اگر قرار است اتفاقی بیفتد باید از طریق مردم انجام شود و دولت نمی تواند و نباید به جای مردم تصمیم بگیرد.
وی با تاکید بر این که زنان به آموزش، اطلاعات و منابع کمتر دسترسی دارند، گفت: متاسفانه به همین دلیل زنان بیشتر سکوت می کنند و در معرض ابتلا قرار دارند؛ شاید انجمن‌هایی مثل احیا بتوانند این فرهنگ سکوت را بشکنند. نژادی با بیان این که نمی توان با یک نگاه سنتی با خصوصیات نوظهور مقابله کرد، افزود: نباید از ایجاد تغییر بترسیم و باید تلاش کنیم هنجارهای آسیب‌زا را از بین ببریم.

وی دولت، جامعه مدنی و بخش خصوصی را سه ضلع مهم برای پیشگیری و مقابله با این بیماری دانست و گفت: تشکل‌ها به خوبی می توانند در برنامه‌ریزی‌های دولت یاری‌رسان باشند. نژادی همچنین تاکید کرد: سیاستگذاران باید به نیازهای مردم توجه کنند. اکنون بسیاری از بیماران بیماری خود را پذیرفته اند، اما خواهان انگ‌زدایی هستند.
آذر منصوری نویسنده و پژوهشگر حوزه زنان به نقش موثر رسانه در این زمینه اشاره کرد و گفت: پاک کردن صورت مساله کاری را پیش نمی برد. رسانه‌ها باید موضوع را کامل تبیین کنند.
وی همچنین با طرح این سئوال که آیا حاکمیت و نظام می خواهد واقعیت را بپذیرد یا خیر افزود:کل نظام باید در این باره سیاست کلی خود را روشن کند.
محمد خدادی مدیر عامل ایرنا هم با بیان این که ایدز، یک بیماری معمولی مثل سایر بیماری‌هاست، گفت: رسانه‌ها باید به تولید محتوا و قرائت سازی از این بیماری روی آورند؛ یعنی ایدز را یک بیماری معمولی تلقی کنند.
گفتنی است کارگاه علمی تخصصی اجتماعی "مادر، کودک، اچ. آی . وی" به منظور پیشگیری از بیماری ایدز و به همت گروه احیا متشکل از انجمن‌های توان یاب و احیای ارزش‌ها با حضور جمعی از مسئولان دولتی و غیردولتی دیروز در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

gf 3

gf 2

gf 4

gf 5

gf 6

gf 1

امسال هم، هم چون سالیان گذشته جشنی بمناسبت روز کودک در محل انجمن های احیا و توانیاب برگزار شد.

در این جشن که با حضور مادران حامی سلامت (مادرانی که از همسرانشان اچ.آی.وی/ایدز گرفته اند) و مادران امید (مادرانی که دارای فرزند توانیاب می باشند) و فرزندان آنها برگزار شد، آقای محمد عیوضی (خان عمو) به همراه گروهشان برنامه ای شاد برای بچه ها اجرا کردند. برادران جباری نیز مثل همیشه یار و یاور ما بوده اند.

در این برنامه سعی شد علاوه بر جنبه تفریح و شادی، جنبه علمی و آموزشی هم وجود داشته باشد. به همین منظور خانم دکتر چراغی با صحبتهای خود در مورد اهمیت مصرف قرص آهن و ویتامین برای بدن بخصوص برای بچه ها و ارتباط آنها با توانبخشی کودکان توانیاب، این فضا را فراهم کردند.

rooze koodak96 3

rooze koodak96 1

rooze koodak96 2

rooze koodak96 5

مراسم رونمایی از کلینیک سیار جدید گروه احیا که از طریق کمک های مردمی در کمپین از پیله تا پروانه در ماه مبارک رمضان جمع آوری شده بود، برگزار شد.
این مراسم که با مشارکت مدیریت برج میلاد برگزار شد، در ابتدا با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، توسط آقای شهاب کاظمی و با اجرای آقای محمد سلوکی آغاز شد.
درادامه با سخنرانی جناب آقای دکتر اولیایی رییس هیئت مدیره انجمن احیا و مدیر سلامت شهرداری تهران، سرکار خانم دکتر زمانی، همراه بود. همینطور برنامه ی شادی برای کودکان حاضر در مراسم توسط گروه بچه های ایران اجرا شد.
در انتهای برنامه، پس از سخنرانی موسس گروه احیا، جناب آقای منصوریان و حضور آقای مسعود جعفری جوزانی (کارگردان و فیلمنامه نویس) بهمراه دختر ایشان خانم سحر جعفری جوزانی (بازیگر) و اجرای بسیار دیدنی گروه رقص آذری آیلان و دف زنی جمعی از دوستان به سرپرستی آقای دارابی، مراسم رونمایی از کلینیک سیار ایدز در حضور جمع کثیری از میهمانان انجام شد.

roonamayi 1

roonamayi 2

roonamayi 3

roonamayi 5

roonamayi 6

roonamayi 7

دومین جشنواره فیلم سلامت با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار «زندگی سالم، با نشاط و امید» در پردیس سینمای چارسو در حال برگزاری است.
از آنجا که گروه احیا نزدیک به 18 سال است در حوزه بیماری اچ.آی.وی/ایدز فعالیت دارد، در این جشنواره که از اول تا پنجم شهریور ماه در حال برگزاری است، به همراه دیگر سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت ، حضور پررنگی تاکنون داشته است.
تصاویر زیر، بخشی از حضور هنرمندان و مخاطبین را در غرفه احیا نمایش میدهد.

e 2

e 1

روز دوم شهریور ماه در پارک لاله مراسمی با موضوع معرفی گروه احیا و اطلاع رسانی و پیشگیری از بیماری اچ.آی.وی/ایدز باهمکاری شهرداری منطقه 6 برگزار شد.

این برنامه که با خوش آمدگویی مجری آغاز شد، در ادامه با اجرای خان عمو (محمد عیوضی) مجری برنامه های کودک و معرفی انجمن توسط آقای منصوریان همراه بود و در انتها با بحث پزشکی در مورد ایدز توسط دکتر وحید جهانمیری نژاد خاتمه یافت.

rrr 2

rrr 3

rrr 1

گروه احیا همچون سالیان گذشته، مجله خود را با محوریت دستیابی به اهداف خویش به چاپ رساند.

در این مجله سعی شده است که ضمن آشنایی با فعالیت های انجمن، مقالاتی هم در خصوص اخبار داخلی انجمن، گزارش، کودک توانیاب و ... گردآوری شود.

فایل سالنامه انجمن احیا در سال 1395 را میتوانید از اینجا دانلود کنید

g1

g2

صبح روز دوشنبه برابر با بیست و سوم مردادماه 1396، در کلانتری 148 انقلاب اسلامی واقع در منطقه 6 تهران، جلسه ای 2 ساعته با حضور مامورین و سربازان این شعبه و با سخنرانی جناب آقای منصوریان، موسس انجمن های احیا و توانیاب با موضوع ایدز و پیشگیری از ابتلای مامورین نیروی انتظامی به این بیماری درصورت مواجهه ی شغلی شان برگزار شد.

پس از آن خدمات مشاوره و تست رایگان و محرمانه اچ.آی.وی/ایدز به ماموران داوطلب ارائه شد.

k 2

k 4

k 3