یکی از رسالت ها و اهداف گروه احیا کنترل و پیشگیری از بیماری ایدز و آگاهی سازی اقشار مردم از این بیماری می باشد. به همین منظور برنامه ای در شرکت خدمات مخابراتی ایرانسل در تاریخ 1397/04/27 با حضور سرکار خانم فلاحی کارشناس ایدز وزارت درمان و بهداشت و آقای دکتر جهانمیری نژاد مشاور فرهنگی وزارت درمان و بهداشت و همچنین مدیر باشگاه سلامت نوجوانان پسر تهران برگزار شد.

خانم فلاحی در ارتباط با پیامدها و موضوعات اجتماعی بیماری ایدز و دکتر جهانمیری نژاد در اتباط با موضوعاتی ازجمله: تعریف ویروس، تفاوت ایدز با اچ.آی.وی ، راه های انتقال، راه های عدم انتقال، دوره پنجره ای و ... به ایراد سخنرانی پرداختند.

سپس از مادران حامی سلامت دعوت گردید تا بر روی سن بیایند و از بیماری، مشکلات، دغدغه های خود با همراهی خانم عظیمی رواشناس گروه احیا صحبت نمایند. در انتهای برنامه تست HIV/ ایدز بصورت کاملا داوطلبانه و محرمانه از شرکت کنندگان گرفته شد.

irancell 1

irancell 2

irancell 3

irancell 4

irancell 5

سفیر استرالیا در تهران از انجمن های احیا و توان یاب دیدار و با فعالیت های این انجمن در رابطه با معلولین آشنا شد.

در این دیدار ابتدا گزارشی از خدمات توانبخشی شامل گفتاردرمانی، کاردرمانی و نوروفیدبک که به صورت رایگان دراختیار مددجویان قرار می گیرد از سوی مسئولان انجمن ارائه گردید.

سپس سفیر استرالیا از سالن توانبخشی بازدید و با مددجویان و کودکان معلول گفتگو نمود. وی فعالیت های انجمن توان یاب و احیا را بی نظیر توصیف کرد که پرسنل آن خود را وقف رفع نیازهای مددجویان کرده اند.

وی اظهار امیدواری کرد تلاش های نهادهای دولتی و غیردولتی ایران منجر به رفع مشکلات مددجویان گردد و همه خود را در برابر آنها مسئول بدانند.

safire australia 2

safire australia 3

safire australia 4

safire australia 5

سالم خبر: مدیرعامل انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی اعلام کرد: با توجه به اینکه ایدز نوعی بیماری اجتماعی است، بهترین راه برای ریشه کنی ویروس  HIV اطلاع رسانی و پیشگیری است که از این طریق می توان اطمینان پیدا کرد روزی این بیماری با افزایش علم و آگاهی مردم ریشه کن شود.

محسن روحی صفت در گفت و گو با سالم خبر با بیان اینکه انجمن به دنبال ارتقای سطح آگاهی  زنان مبتلا به ایدز است، گفت: با اطلاع رسانی و پیشگیری اعتماد به نفس زنان مبتلا به ایدز بالا می رود و این افراد توانمند می شوند به طوری که می توانند در خانواده های خود زندگی عادی داشته باشند. بنابراین انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی با مستقر کردن اتوبوس‌های ایدز در سطح شهر به سراغ آگاهی بخشی زنان مبتلا به ایدز می‌رود.

وی استقرار این اتوبوس ها را مناسب افراد مبتلا به ایدزی دانست که برای مراجعه به انجمن و مراکز مرتبط  به HIV دچار معذوراتی هستند.
مدیرعامل انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی  ادامه داد: این اتوبوس ها در اماکن و مناطق جمعیت بالا و همچنین شهرک های اقماری تهران با هماهنگی شهرداری، نیروی انتظامی و با توجه به میزان آسیب پذیری منطقه مستقر می شوند و از بیماران مبتلا به ایدز که به اتوبوس ها مراجعه می کنند تست گرفته و در صورتی که مثبت باشد طی نامه ای به مشاوران و متخصصان ارجاع داده می شوند.

داروهای زنان مبتلا به HIV رایگان است

مدیرعامل انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی داروهای زنان مبتلا به HIV را رایگان دانست و گفت: وزات بهداشت این داروها را به طور رایگان در اختیار بیماران قرار می دهد و انجمن نیز برای افرادی که از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نیستند داروهای جنبی شان را فراهم انجمن می کند.

وی در ادامه افزود: ضمن آنکه در برخی موارد با اخراج فرزندان پدران و مادران مبتلا به ایدز مواجه بودیم که طی مکاتباتی این دانش آموزان به مدرسه بازگشتند.

چگونگی فعالیت انجمن احیا

روحی صفت با بیان اینکه ازفعالیت انجمن 19 سال می گذرد، بیان داشت: انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی به همراهی انجمن توان یاب که در آن ارتباط با حمایت از کودکان و نوجوانان معلول است نام انجمن احیا را به خود گرفته است و فعالیت های آن در راستای معلولان و زنان آسیب دیده بخصوص زنان مبتلا به ایدز در تهران است. البته گروه احیا در شهرهای شیراز، اراک، جهرم، کرمان، بم، تبریز و کرج انجمن  با نظارت، حمایت و الگوی انجمن فعالیت دارند.

وی افزود: در بخش زنان مبتلا به ایدز ارائه خدمات حمایتی، مشاوره ای  و مددکاری وجود دارد و این خدمات شامل خدمات حمایتی شامل مسائل مادی و معنوی است که این زنان آسیب دیده را بتوانیم به عنوان یک عنصر مفید همچون مابقی مردم در جامعه جای دهیم.
مدیرعامل انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی ارائه خدمات از سوی انجمن احیا را رایگان دانست و گفت: علاوه بر این حمایت ها خط تلفن مشاوره ای را در انجمن داریم که مشاوران و متخصصان مشاوره خانوادگی، اعتیاد، هپاتیت، اختلالات زناشویی و ایدز به طور تلفنی ارائه و به مراکز مشاوره ای معرفی می کنند.

روحی صفت از برگزاری کلاس های آموزشی هفتگی جهت توانمند سازی زنان مبتلا به اچ آو ی  در انجمن احیا خبر داد و گفت: معمولا این افراد از خانواده هایشان طرد می شوند و به آن ها انگ زده می شود که  بیماران علاوه بر  اینکه باید بیماری جسمی را تحمل کنند با مشکل روحی مواجه می شوند که تمرکز انجمن بر برگزاری کلاس های آموزشی است تا اعتماد به نفس این افراد بالا برود و هراسی نداشته باشند.

چهارشنبه ششم تیر ماه – قشم

ابتدای سفر دیداری با خانم موذنی مسئول آموزش سازمان منطقه آزاد قشم و گروه پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی داشتیم که توضیحاتی را در مورد شرایط و وضعیت قشم داشتند ، در ادامه روز توری جهت بازدید از مناطق دیدنی قشم داشتند از جمله غار خوربس، دره ستاره ها، پارک زیتون.

qeshm 3

پنجشنبه هفتم تیرماه – قشم

در این روز هم اندیشی با روحانیون و مسئولین جزیره قشم در مرکز رشد سازمان منطقه آزاد قشم برگزار گردید.

هم اندیشی با صحبت های دکتر بنی اعتماد رئیس پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد. ایشان صحبتهای کلی در مورد مغز و رسیدگی به مغز داشتند. در ادامه راهکارهایی را ارائه دادند از جمله ارتقای سطح آگاهی عمومی نسبت به سلامت، شناسایی و آموزش و توانبخشی، پیشگیری از معلولیتها و اختلالات رشدی. که این راهکارها از طریق دو روش قابل اجرا می باشد : روش اول : روش سنتی که شامل روشهای کلینیک، مراکز آموزش و توانبخشی و مدارس می باشد و روش دوم : روشهای نوین برای غربالگری ( تشخیص اولیه ) و آموزش و توانبخشی.

دکتر بنی اعتماد در ادامه صحبتهای خود به مولفه حل مسئله در قشم مراجعه داشتند و عنوان نموده اند که آگاهی ها می تواند توسط سه قشر روحانیون، معتمدین و رسانه ها / حامیان ( مردم و دولت ) و متخصصین ، برای خانواده ها و بیماران صورت گیرد.

و در انتهای صحبتهای خود جدولی را ارائه نموده اند، جهت همکاری حاضرین در این هم اندیشی، تا بتوان در قشم خدمات مناسبی را به خانواده ها ارائه داد.

qeshm 2

در ادامه جلسه مسئولین گروه احیا ایراد سخنرانی داشتند ابتدا آقای روحی صفت معرفی انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان توانیاب را به همراه نمایش فیلمهایی از انجمن و آمارهای آن داشتند. در ادامه خانم یگانه معرفی انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی را به همراه نمایش فیلم و آمارها داشتند و همینطور خانم مظفری صحبتهایی را در مورد کلیت بیماری ایدز و ضرورت آموزش و آگاهی رسانی به مردم را در ادامه صحبت های خود داشتند.

بعد اتمام جلسه به صرف ناهار رفتیم و بعد از آن برای بازدید از تنها توانبخشی قشم ( توانبخشی گلهای بهشت ) که به دست خیرین ساخته شده بود، رفتیم و با آن مرکز از نزدیک آشنا شدیم و مسئول آن مرکز در مورد مشکلاتی که در آن مرکز وجود داشت شروع به صحبت کردند از جمله مشکلات که مطرح شد نبود کاردرمانگر و گفتاردرمانگر در آن مرکز را مطرح کردند نه تنها در آن مرکز بلکه در قشم هیچ درمانگری وجود نداشت.

جممعه هشتم تیرماه – قشم

در ادامه سفر در این روز جلسه ای با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم داشتیم با حضور آقای دکتر اکبری معاون فرهنگی هنری گردشگری، آقای مهندس قربانی مدیر کل حوزه مدیرعامل، آقای مهندس کیانیان رئیس بهزیستی، آقای دکتر پوراعتماد رئیس پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی و گروه همراهشان، خانم موذنی مسئول آموزش سازمان منطقه آزاد قشم، آقای روحی صفت مدیرعامل انجمن احیا ارزشها، خانم یگانه مدیرعامل انجمن توانیاب، مظفری کارشناس انجمن احیا و توانیاب.

ابتدای جلسه با توضیحات خانم موذنی در مورد جلسه روز پنجشنبه آغاز شد و پیشنهادات خود را مطرح نموده اند در ادامه دکتر بنی اعتماد پیشنهادات خود را مطرح کرده اند : ایجاد همکاری بین چند نهاد ( دانشگاه شهید بهشتی + سازمان منطقه آزاد قشم + خیرین + روحانیون ) ایجاد یک مرکز درمانی و تخصصی در حوزه روانشناختی، ایجاد فناوریهای نوین در آن مرکز، ایجاد فلت فرم های مجازی و ...

qeshm 4

انجمن احیا هم در ادامه جلسه آمادگی خود را در جهت کمک به سازمان منطقه آزاد قشم جهت تاسیس مرکز مطرح نموده اند

آقای کیانیان رئیس بهزیستی قشم عنوان نموده اند که با توجه به بانک اطلاعاتی حدود 1000 معلول در قشم وجود داشت که اجرای طرح CBR 1500 معلول جدید شناسایی شدند و در کل تعداد معلولین در جزیره قشم 2220 معلول می باشد که 88 % این معلولین در روستاها هستند 55 % مادرزادی و ژنتیکی است 45% معلولیت جسمی حرکتی و 40 % معلولیت ذهنی دارند ، بیشترین سن میانسال هستند. خانواده هایی در قشم وجود دارد که دارای 3 یا بیشتر فرزند معلول دارند. ایشان مطرح نموده اند توانبخشی و وسایل مسئله نیاز برای قشم است که با توجه به وجود مرکز گلهای بهشت کسانی که دارای فرزند معلول می باشند به دلیل مسافت زیاد نمیتوانند از خدمات توانبخشی آن مرکز بهره مند گردند.

در انتها صحبتهای مهندس مومنی رو داشتیم که عنوان نموده اند که سرمایه اجتماعی در قشم بسیار خوب هست و آمادگی خود را در این زمینه ها اعلام کردند و مقرر شد که امار دقیقی از معلولین و افراد مبتلا به ایدز را در اختیار انجمن قرار داده تا بتوان اقدام اساسی و مناسبی را انجام داد. و بیمارستان جی جیان قشم را در ابتدا مرکز این کار قرار داده اند تا بتوان کار را از آنجا شروع کرد.

روز گذشته مصادف با پنجم خرداد 1397 هیاتی از بنیاد علوی، متشکل از آقایان صابری و جعفرنژاد و سرکار خانم رضاپور مدیر منابع انسانی بنیاد علوی از گروه احیا بازدید نمودند. در این بازدید سرکار خانم یگانه فعالیت های انجمن توانیاب و آقای روحی صفت فعالیت های انجمن احیا را برای هیات مذکور تشریح کردند.
آقای جعفرنژاد اقدامات انجمن در یاری کودکان و نوجوانان توان یاب را بسیار عالی توصیف کرد و با بیان اینکه اقدامات گروه احیا هر کسی را تحت تاثیر قرار می دهد، از این اقدامات اظهار امیدواری نمود و در ادامه بیان کرد: با پشتکاری که نیروهای گروه احیا دارند خدمات ارزنده آنان قطعا مورد رضایت مددجویان خواهد بود.
همچنین برای رفع نیازمندی های مادران حامی سلامت (مادرانی که مبتلا به ویروس اچ آی وی هستند) و توان یابان قول بررسی و پیگیری دادند.

bonyad alavi 2

bonyad alavi 3

 

روز دوشنبه مورخ 4 تیر ماه سال 1397 در محل انجمن جلسه ای مبنی بر همکاری گروه احیا و دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار گردید . این جسله میان معاونت فرهنگی دانشجویی دانشکده علوم پزشکی تهران آقای دکتر نوروزی و مدیران انجمن، خانم یگانه (مدیرعامل انجمن توان یاب)، آقای روحی صفت (مدیر عامل انجمن احیا)، خانم صالحی (مدیر روابط عمومی) و با هدف همکاری متقابل در محل انجمن احیا برگزار شد. نتیجه این جلسه همکاری متقابل در زمینه آموزش و پیشگیری از بیماری ایدز بود.

دانشگاه با دارا بودن پتانسیل های جوان و نخبه و همچنین نیروهای فعال و گروه احیا با دارا بودن امکانات و مشاوران با تجربه در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی، نقطه قوت هر کدام از موسسات بود. در انتها مقرر شد در میان این دو موسسه تفاهم نامه ای منظور شود تا بتواند همکاری دوجانبه به قوت خود طی زمان مشخص باقی بماند.

bazdid 2

bazdid 3

bazdid 4

bazdid 5

با توجه به افزایش رو به رشد بیماری HIV/ ایدز، گروه احیا در راستای کنترل و پیشگیری و همینطور آگاهی سازی اقشار مردم، از ابتدای امسال نیز همچون سالیان گذشته اقدام به برگزاری همایش اطلاع رسانی نمود. برنامه مذکور در تاریخ 1397/03/28 در سازمان امداد و نجات با حضور آقای دکتر جهانمیری نژاد مشاور فرهنگی وزارت بهداشت و همچنین مدیر باشگاه سلامت نوجوانان پسر تهران که در اتباط با موضوعاتی ازجمله: (تعریف ویروس، تفاوت ایدز با HIV، راه های انتقال، راه های عدم انتقال، دوره پنجره ای و ... ) به ایراد سخنرانی پرداختند، سپس از مادران حامی سلامت دعوت گردید تا بر روی سن بیایند و از بیماری، مشکلات و دغدغه های خود با همراهی خانم عظیمی رواشناس گروه احیا صحبت نمایند. در انتهای برنامه تست HIV/ ایدز بصورت کاملا داوطلبانه، محرمانه و رایگان از شرکت کنندگان گرفته شد.

emdad 2

emdad 3

همچنین فردای آن روز یعنی در تاریخ 1397/03/29 برنامه اطلاع رسانی دیگری، مشابه برنامه روز قبل این بار در کارخانه سایپا یدک با حضور آقای دکتر صدق آذر رئیس مرکز کلینیک های رفتاری شرق تهران و خانم صالحی مددکار و مدیر روابط عمومی گروه احیا برگزار گردید.

saypa yadak 1

saypa yadak 2