"مصاحبۀ خسرو منصوریان موسس گروه احیا با خبرنگار خبرگزاری فارس"

مؤسس گروه «احیاء» می‌گوید می‌توان سال‌ها با«بیماری قرن »زندگی کرد و خوشبخت بود.

مجله فارس پلاس؛ مریم شریفی: مریم شریفی: «نگاه کن! آن خانم جوان، رتبه یک کنکور ارشد روانشناسی دانشگاه تهران است. داوطلبانه به ما ملحق شده و اینجا مثل آچارفرانسه عمل می‌کند؛ مشاوره می‌دهد، برای سخنرانی و آموزش به مدارس می‌رود، همراه کلینیک سیار در سطح شهر از متقاضیان تست می‌گیرد و... واقعاً فرشته است؛ فقط بال‌هایش را نمی‌بینی. آن خانم و آقا را ببین! هر دو داوطلب هستند و همین‌جا با هم آشنا شدند و ازدواج کردند. آن‌ها برای حال خوب و شادی مادران مبتلا به اچ‌آی‌وی از هیچ کاری دریغ ندارند. همه بچه‌های ما همین‌طور هستند؛ یک گروه از جوانان معتقد، وطن‌دوست، مهربان و نوع‌دوست دور هم جمع شده‌اند و دانش، وقت و عشقشان را وقف سلامت جامعه و کمک به افراد مبتلا به ایدز کرده‌اند.» «خسرو منصوریان»، مؤسس گروه «احیاء» مکثی می‌کند و لبخندبرلب ادامه می‌دهد: «حالا باورت شد اینجا بهشت است؟»

اینجا در انجمن احیاء (حمایت و یاری آسیب‌دیدگان اجتماعی)، به‌همت افراد متخصص و متعهد و عاشق، بسیاری از مادران مبتلا به ایدز به زندگی بازگشته‌اند و خودشان سفیرانی شده‌اند برای انتقال این پیام که؛ ایدز، پایان راه نیست و مبتلایان این بیماری هم با مراعات توصیه‌های درمانی و اخلاقی، می‌توانند در کنار سایر افراد جامعه به کار و فعالیت ادامه دهند و زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی سالم و موفقی داشته‌باشند. این موسسه مردم‌نهاد که با شناسایی موارد اچ‌آی‌وی مثبت ازطریق اقدامات ابتکاری و اعتمادساز، هدایت آن‌ها به مسیر درمان و ارائه خدمات حمایتی به مادران و فرزندان مبتلا به ایدز، کارنامه قابل‌قبولی از خود برجاگذاشته‌است، حالا به‌عنوان یک الگوی موفق در سایر شهرها در حال تکثیر است.

منزل مسکونی که خانه امید توانیابان و آسیب‌دیدگان شد

با یک نگاه سریع، کل فضای کوچک انجمن احیاء را می‌توانی از نظر بگذرانی. اما ساعت‌ها و بلکه روزها وقت لازم است تا بپرسی و بشنوی از کارهای بزرگی که در این فضای محدود و اتاق‌های کوچکش انجام شده و می‌شود. اینجا ارائه مشاوره به مراجعان و انجام تست رایگان و محرمانه از متقاضیان در اولویت است، آن‌قدر که برای تسریع در انجام این کار، حتی ورود به اتاق آقای رییس هم آزاد است. اصلی که باعث می‌شود مصاحبه ما با مؤسس انجمن احیاء، نه در فضای رسمی اتاق وی بلکه در فضای عمومی موسسه انجام شود.

منصوریان که خود از کارشناسان پیشکسوت حوزه مددکاری است، بحث را با بیان یک دغدغه قدیمی آغاز می‌کند و می‌گوید: «از نگاه من، حمایت از کودکان و نوجوانان توانیاب و نیز حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی، 2 واجب عینی زمین‌مانده بود که کسی سراغشان نمی‌رفت و نهادهای متولی آن هم در انجام آن ناموفق بود. این‌طور بود که حدود 20 سال قبل تصمیم گرفتم 2 موسسه مردم‌نهاد و عام‌المنفعه در این زمینه تأسیس کنم. نام انجمن حمایت و یاری آسیب‌دیدگان اجتماعی را «احیا» گذاشتم. شاید بپرسید: احیای چه چیزی؟ در جواب می‌گویم: احیای ارزش‌ها. مگر نه اینکه خداوند در قرآن کریم فرموده: هرکس یک نفر را نجات دهد و زندگی ببخشد، مثل این است که به تمام انسان‌ها زندگی بخشیده است؟ ما هم در این مرکز، می‌خواهیم با احیای ارزش‌های انسانی، به افراد آسیب‌دیده فرصت زندگی دوباره بدهیم.

خلاصه در سال 1378 بعد از اخذ مجوزها، خانه مسکونی خودمان، همان‌جایی که فرزندانم در آن به دنیا آمده‌بودند را به‌عنوان محل فعالیت این 2 انجمن درنظر گرفتم.»

حامی 77 ساله آسیب‌دیدگان اجتماعی تعجب ما را که می‌بیند، لبخندبرلب ادامه می‌دهد: «همسرم – که او هم مددکار است- و 4 فرزندم کاملاً با من همفکر بودند و در این زمینه با من همکاری کردند و با کمک آن‌ها این مجموعه آماده شد. فرزندانم که همه تحصیلکرده هستند، کارهای برق‌کشی ساختمان را انجام دادند، اتاق‌ها را رنگ زدند، کف را شستند و... حالا حدود 20 سال است بدون اینکه ریالی از بودجه و کمک دولتی استفاده کنیم، فقط از محل صدقات مردم و کمک خیّران، در خدمت توانیابان و آسیب‌دیدگان اجتماعی هستیم.»

اهالی رسانه کجا هستند؟!

«بسیاری از کشورهای جهان ازجمله ایران متعهد شده‌اند تا سال 2020 در تلاشی هدفمند، 90 درصد افراد مبتلا به ایدز در کشور خود را شناسایی کنند. اما قبل از اینکه به این موضوع بپردازم، از شما می‌پرسم: آیا می‌دانید در طول 30 سالی که از ورود ایدز به کشورمان می‌گذرد، در زمینه شناسایی موارد ابتلا به ایدز در چه شرایطی قرار داریم؟

ما فقط موفق به شناسایی 30 درصد از این افراد شده‌ایم! طبق آماری که وزیر بهداشت در یک سال و نیم قبل ارائه داد، ما 100 هزار نفر مبتلا به ایدز داریم. بنابراین ما حداقل 70 هزار نفر از این افراد را نمی‌شناسیم چون اقدام به دادن تست نکرده‌اند. اما بدتر این است که از همان 30 هزار نفر که شناسایی شده‌اند هم فقط 10 هزار نفر اقدام به درمان کرده‌اند و دارو مصرف می‌کنند.»

منصوریان مکثی می‌کند و می‌افزاید: «همه این‌ها یعنی ما 70 هزار فرد مبتلا به ایدز داریم که نمی‌دانند مبتلا به ایدز هستند. و از این میان، حتی 20 درصد آن‌هایی که از بیماری خود مطلع هستند هم دارو مصرف نمی‌کنند. چرا؟ چون نظام بهداشت و درمان، اهالی رسانه، صداوسیما و کتاب‌های درسی آموزش‌وپرورش وظیفه اطلاع‌رسانی و آموزشی خود را به‌درستی انجام نداده‌اند تا منِ مبتلا به ایدز به آگاهی برسم و از بیماری خود مطلع شوم. یا اگر می‌دانم، به 2 دلیل به سراغ درمان نمی‌روم؛ یا به اهمیتش پی نبرده‌ام یا می‌ترسم مردم به من انگ بزنند و دیگر نتوانم مثل یک فرد عادی در جامعه فعالیت و زندگی کنم.»

کمک کنیم ایدز دیگر خط قرمز نباشد

«حالا این سئوال مطرح می‌شود که وقتی ما در طول 30 سال فقط 30 درصد از مبتلایان ایدز را شناسایی کرده‌ایم، آیا در فرصت 2 سال باقیمانده می‌توانیم به آن آمار 90 درصدی برسیم؟ من می‌گویم: بله، می‌توانیم. اما به شرط اینکه عملکردمان در صداوسیما، کتاب‌های درسی و سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی در آگاهی‌بخشی به مردم در زمینه معرفی بیماری ایدز و نیز در زمینه حمایت‌های اجتماعی از افراد دارای شرایط پرخطر، به‌گونه‌ای باشد که دیگر نگوییم ایدز، خط قرمز است. باید به مردم آگاهی بدهیم. نباید اجازه دهیم ایدز سانسور شود و جامعه در بی‌خبری بماند.»

مددکار کهنه‌کار انجمن احیاء دوباره برمی‌گردد به چشم‌انداز جهانی حوزه سلامت و ادامه می‌دهد: «سازمان ملل برای پیشگیری از این بیماری تلاش دارد تا سال 2030 به اپیدمی این بیماری به‌عنوان تهدید برای سلامت مردم پایان دهد. بر اساس این استراتژی،‌ تا زمان تعیین‌شده، 90 درصد مبتلایان باید درمورد وضعیت خود آگاهی داشته باشند، 90 درصد تحت درمان قرار گیرند و باید بتوان به مؤثر بودن 90 درصد درمان مبتلایان اطمینان حاصل کرد. امیدوارم با کمک همه دغدغه‌مندان، ما هم بتوانیم به این شاخص‌ها برسیم. ما هم در انجمن احیاء به سهم خود در این زمینه تلاش می‌کنیم.»

الو! مشاور محرمانه ایدز؟

واقعیت تلخی است که در جامعه ما هم مانند برخی از جوامع، هنوز ابتلا به ایدز مساوی است با انگ و برچسب‌های ناخوشایند اجتماعی. به همین دلیل است که بسیاری از افراد جرأت نمی‌کنند برای آزمایش اچ‌آی‌وی اقدام کنند یا اینکه نتیجه مثبت آزمایش خود را حتی از نزدیک‌ترین افراد خانواده خود هم پنهان می‌کنند. انجمن احیاء برای هرچه کمتر کردن سختی این ماجرا پیشقدم شده و یک طرح ابتکاری ارائه کرده است: «چند سالی است یک سیستم تلفنی دایر کرده و اسمش را «خط مشاوره احیاء» گذاشته‌ایم. 5 کارشناس ارشد روانشناسی استخدام کرده‌ایم تا به‌صورت تمام‌وقت پاسخگوی سئوالات مردم در حوزه‌های مختلف باشند. واقعیت این است که مردم در زندگی خود در موارد مختلف دچار سردرگمی و تردید می‌شوند اما خجالت می‌کشند مشکل خود را با کسی مطرح کنند. ما به مردم گفته‌ایم با خط مشاوره احیاء تماس بگیرید و بدون اینکه اسمتان را بگویید و کسی شما را بشناسد و بدون اینکه نیاز باشد حق مشاوره‌های ساعتی 100 تا 150 هزار تومانی بپردازید، مشکلتان در زمینه طلاق، اعتیاد و... را تلفنی مطرح کنید تا کارشناس ارشد روانشناسی به‌صورت محرمانه و کاملاً رایگان راهنمایی‌تان کند.»

خسرو منصوریان با بیان اینکه شماره‌های 66901010، 66935124(با ظرفیت 5 خط) و شماره 53865 به‌عنوان راه‌های ارتباط با خط مشاوره احیاء در خدمت هموطنان است، ادامه می‌دهد: «من به‌عنوان مؤسس انجمن مردم‌نهاد احیاء اعلام می‌کنم که ما اصلاً انتظار نداشتیم پرتکرارترین موضوعی که مردم با خط مشاوره تلفنی ما مطرح و درباره آن سئوال می‌کنند، ایدز باشد. و این نشان می‌دهد در جامعه ما آن‌طور که بایدوشاید، در این زمینه اطلاع‌رسانی نشده است و مردم تشنه آگاهی درباره این بیماری هستند.»

به گفته کارشناسان خط تلفنی مشاوره احیاء، از سال 1390 تا امروز 14846 مورد مشاوره تلفنی در موضوعات مختلف ازطریق این سامانه انجام شده است که از این میان، 2600 مورد مربوط به 6 ماهه اول سال جاری است.

می‌توانی از نو شروع کنی؛ حتی با اچ‌آی‌وی

اما پایان تماس تلفنی افراد آسیب‌دیده از ایدز با سامانه خط مشاوره، برای اهالی انجمن احیاء، تازه شروع کار است: «در میان افرادی که درباره بیماری ایدز سئوال داشتند، به خانم‌هایی برخورد کردیم که ازطریق همسرشان به ایدز مبتلا شده‌اند و حتی در برخی موارد، فرزندانشان هم دچار این بیماری شده‌اند. مشکل وقتی حادتر می‌شود که همسر این خانم فوت کرده‌باشد و او مانده باشد و بیماری و فرزندان و مخارج زندگی. ما به این بانوان اعلام کرده و می‌کنیم که در انجمن احیاء درجهت حمایت از آسیب‌دیدگان بیماری ایدز فعالیت می‌کنیم و به‌ازای هر فرزند، ماهانه 100 هزار تومان به آن‌ها کمک‌هزینه پرداخت می‌کنیم.»

پدر مهربان خانواده مبتلایان به ایدز نفسی تازه می‌کند و برایمان از طرح‌های حمایتی انجمن برای اعضای این خانواده می‌گوید: «اما فقط به دادن پول و به‌اصطلاح ماهی اکتفا نمی‌کنیم بلکه به آن‌ها ماهیگیری هم یاد می‌دهیم. بعد از اعتمادسازی، از آن‌ها دعوت می‌کنیم به انجمن بیایند و با خدماتش آشنا شوند. بسیاری از این مادران مبتلا به ایدز هر هفته اینجا دور هم جمع می‌شوند، با افرای مثل خودشان آشنا می‌شوند، صحبت می‌کنند و از هم روحیه می‌گیرند. ضمن این دیدارها، مربیان انجمن هم برایشان از بازگشت به زندگی می‌گویند. به آن‌ها می‌گوییم: کمک می‌کنیم روی پای خودتان بایستید. کارگاه مهارت‌آموزی اینجا دایر می‌کنیم تا هنرهایی مانند خیاطی یاد بگیرید، ابزار کار در اختیارتان قرار می‌دهیم، فضایی هم برای زندگی و کار کردن برایتان تأمین می‌کنیم.

بعضی از این مادران فکر می‌کنند به آخر خط رسیده‌اند اما همین جلسات به بازسازی روحیه آن‌ها کمک می‌کند. به آن‌ها می‌گوییم: با اینکه ازطریق همسر سابقتان به ایدز مبتلا شده‌اید، دوباره می‌توانید ازدواج کنید و فرزند سالم به دنیا بیاورید، فقط باید توصیه‌های پزشک را کاملاً اجرا کنید. ما حتی زنان و مردان اچ‌آی‌وی مثبتی را که مناسب ببینیم، به هم معرفی می‌کنیم.»

مادران مبتلا به ایدز، مادران حامی سلامت

«مادری که روز اول مراجعه به انجمن، به پهنای صورت اشک می‌ریخت، دچار افسردگی شده‌بود و نمی‌دانست با این بیماری چه کند، با کمک روانشناس، متخصص خانواده و متخصص تغذیه انجمن احیاء، حالا آن‌قدر از نظر روحی و جسمی قوی شده که باورکردنی نیست.» منصوریان از قدم رو به جلوی دیگری که در انجمن احیاء برداشته شده، این‌طور می‌گوید: «یک‌بار خانمی که هنوز نتوانسته‌بود با بیماری‌اش کنار بیاید، می‌گفت: می‌خواهم از آن‌هایی که این بلا را بر سرم آوردند، انتقام بگیرم. گفتم: فایده این کار چیست؟ که چند نفر دیگر هم در شرایط تو قرار بگیرند؟ و اضافه کردم: مگر ما داوطلبانه وارد میدان نشده‌ایم تا کمک کنیم تو بر مشکلاتت غلبه کنی و زندگی خوشبخت‌تری داشته‌باشی؟ تو هم با ما همراه شو؛ بیا برویم در مراکز عمومی مثل دانشگاه‌ها و برای مردم بگو چطور مبتلا شده‌ای و کمک کن دیگران آگاه شوند و مثل تو رنج نکشند... کار به جایی رسید که او که اوایل بیماری‌اش را حتی از خواهرش پنهان می‌کرد، قبول کرد همراه فرزندش در برنامه ماه عسل حاضر شود و برای مردم حرف بزند و از امید به زندگی باوجود بیماری ایدز بگوید.»

و این، آغاز یک حرکت مبارک درجهت آگاهی‌بخشی در جامعه با کمک افراد آسیب‌دیده بود: «در انجمن احیاء به این مادران فداکار و داوطلب، «مادران حامی سلامت» می‌گوییم. گهگاه همراه آن‌ها به مراکز مختلف ازجمله دانشگاه‌ها می‌رویم و آن‌ها به بیان تجربیاتشان در زمینه بیماری ایدز و راه‌های انتقال آن می‌پردازند. نظرسنجی از دانشجویان نشان می‌دهد تاثیرگذاری این برنامه‌ها با حضور این مادران بسیار بالا بوده است.»

 از مدرسه‌ها غافل نشوید!

حواس اهالی انجمن احیاء به بچه‌مدرسه‌ای‌ها هم بوده است. «زینب ملکی»، روانشناس خط مشاوره، شاهد این ماجراست که تا از جلسه سخنرانی در مدرسه به انجمن برمی‌گردد، هم‌صحبت ما می‌شود و می‌گوید: «مدارس یا ازطریق خانه‌های سلامت و یا از خود ما درخواست برگزاری جلسات اطلاع‌رسانی درباره بیماری ایدز می‌کنند. ما هم استقبال می‌کنیم و این جلسات را در همه مقاطع تحصیلی و متناسب با سن دانش‌آموزان برگزار می‌کنیم. در بعضی مدارس حتی والدین هم از این جلسات استقبال کرده و در آن حضور پیدا می‌کنند. بعضی مدارس هم که ملاحظات خاص خود را دارند، ترجیح می‌دهند این جلسات را برای والدین برگزار کنیم و آن‌ها موارد را به فرزندانشان منتقل کنند.» خانم روانشناس ادامه می‌دهد: «باتوجه به سن دانش‌آموزان، ما مجوز برای انجام تست از آن‌ها نداریم. اما پاسخگوی تمام سئوالات آن‌ها هستیم و باید بگویم از سئوالاتی که بچه‌ها درباره راه‌های انتقال ایدز می‌پرسند، تشخیص می‌دهیم که متاسفانه برخی از آن‌ها رفتارهای پرخطر را تجربه کرده‌اند. و این، زنگ هشداری است برای والدین، آموزش‌وپرورش و تمام جامعه که اطلاع‌رسانی و فعالیت‌های پیشگیرانه را در زمینه بیماری ایدز جدی‌تر بگیرند.»

بفرمایید! مینی‌بوس ایدز در خدمت شماست

«یک‌بار یکی از دانشجویان گفت: من دوست دارم تست اچ‌آی‌وی بدهم اما از ترس اینکه نتیجه مثبت باشد، جرأت نمی‌کنم به درمانگاه‌ها و کلینیک‌ها مراجعه کنم چون آنجا هویتم مشخص می‌شود... این دغدغه باعث شد دست‌به‌کار شویم و در انجمن احیاء سیستم تست و مشاوره داوطلبانه، محرمانه و رایگان را راه‌اندازی کنیم. این سیستم که از 3،4 سال قبل آغاز به کار کرده، میزان مراجعات افراد به انجمن برای انجام تست را بالا برده‌است.

اما در ادامه با خودمان گفتیم شاید همین مراجعه به انجمن هم برای بعضی‌ها دشوار باشد و راحت‌تر باشند در فضاهایی مانند محوطه دانشگاه خودشان این تست را انجام دهند. بنابراین یک دستگاه مینی‌بوس را به‌عنوان کلینیک سیار اطلاع‌رسانی و مشاوره تجهیز کردیم و در حیاط دانشکده شهید رجایی مستقر شدیم. وقتی به دانشجویان گفتیم اینجا تست اچ‌آی‌وی به‌صورت محرمانه و رایگان انجام می‌شود، تعداد فراوانی از آن‌ها جلوی مینی‌بوس صف کشیدند. درواقع، ما به‌جای اینکه منتظر بنشینیم تا شهروندان برای انجام تست به انجمن مراجعه کنند، با این مینی‌بوس، خودمان به سراغ آن‌ها می‌رویم. تا امروز با این کلینیک سیار در مکان‌های مختلفی مانند دروازه غار، میدان شوش، پارک دانشجو و پارک المهدی (عج) حضور پیدا کرده‌ایم و خوشبختانه استقبال هم خوب بوده است.»

مؤسس انجمن احیاء با اشاره به اینکه 230 میلیون تومان هزینه تجهیز این مینی‌بوس و در ادامه، هزینه نوسازی آن از محل کمک‌های مردمی تأمین شده است، می‌افزاید: «در مینی‌بوس جدیدمان، فضای مشاوره و دندانپزشکی هم تعبیه کرده‌ایم و در برخی موارد، با همراهی یک دندانپزشک داوطلب به مناطق مختلف می‌رویم و خدمات ارائه می‌کنیم. درواقع، این یک فرهنگ‌سازی است و می‌خواهیم نشان دهیم با رعایت ملاحظات بهداشتی، هیچ منعی برای مراجعه افراد مبتلا به ایدز به دندانپزشکی وجود ندارد.»

به‌گفته «نجیمه بابا گُل»، روانشناس انجمن احیاء، از فروردین 1394 تا فروردین 1397 در مینی‌بوس ایدز 1620 مورد مشاوره و 1083 مورد تست ایدز انجام گرفته است و از این میان، 31 مورد اچ‌آی‌وی مثبت شناسایی شده است. او می‌افزاید: «امسال 6 مورد اچ‌آی‌وی مثبت از طریق تست‌های انجام‌شده در مینی‌بوس ایدز شناسایی کرده‌ایم و خوشبختانه همه آن‌ها به درمان وصل شده‌اند.»

70 مادر باردار مبتلا به ایدز، فرزندان سالم به دنیا آوردند

بسیاری از دختران و بانوان مبتلا به ایدز از ترس انتقال ویروس اچ‌آی‌وی به فرزند خود، تصور می‌کنند باید مادر شدن را فراموش کنند. اما خبر خوب این است که آن‌ها به‌راحتی می‌توانند فرزند سالم به دنیا بیاورند و طعم شیرین مادر شدن را بچشند: «به همه بانوان مبتلا به ایدز می‌گوییم به زندگی دوباره، به ازدواج و مادر شدن فکر کنند و آن را هرگز دور از دسترس نبینند. کافی است تحت نظر پزشک باشند، فرزندشان را ازطریق عمل سزارین به دنیا بیاورند و خودشان به او شیر ندهند.» منصوریان با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته برای شناسایی افراد مبتلا به ایدز در کشور می‌افزاید: «یکی از این اقدامات، اضافه کردن تست اچ‌آی‌وی برای مادران باردار از سال گذشته بوده است. با همین روش ساده، سال گذشته بیش از 70 مادر باردار اچ‌آی‌وی مثبت شناسایی شد که بدون اینکه بدانند، داشتند با این بیماری زندگی می‌کردند. به آن‌ها گفته‌شد هیچ مشکلی برای فرزندانشان پیش نخواهد آمد و فقط کافی است زایمان طبیعی نداشته‌باشند.»

اگر داوطلب شوید، انجمن احیاء در کشور تکثیر می‌شود

خسرو منصوریان، مؤسس انجمن احیاء از آرزویش برای گسترش فعالیت‌های پیشگیرانه و حمایتی درزمینهٔ بیماری ایدز این‌طور می‌گوید: «در 11 شهر ازجمله کرمان، اراک، شیراز، کرج، بندرعباس و بم، موسساتی را با همین الگوی انجمن احیاء راه‌اندازی کرده‌ایم. از داوطلبان آن شهرها دعوت کردیم به انجمن آمدند و با سازوکار فعالیت‌هایمان آشنا شدند. ابتدا با مجوز ما فعالیت‌هایشان را شروع کردند اما بعد، تشویق و حمایتشان کردیم مستقل شوند. حالا به دغدغه‌مندان شهرهای دیگر مانند اصفهان، قزوین، زنجان و ... هم می‌گویم: شما هم به میدان بیایید. در شهر شما هم ایدز هست. کافی است یکی‌تان خانه‌اش را به این کار اختصاص دهد، آن یکی خودرویش را، دیگری وقتش را و... به‌این‌ترتیب، شما هم می‌توانید موسسه‌ای مانند انجمن احیاء در شهرتان راه‌بیندازید.»

fars 2

fars 3

fars 4

fars 5

منبع خبر

نمایشگاه تجلی عشق (2) از 7 دی 1397 در گالری آشیانه مهر (انجمن های احیا و توان یاب) آغاز بکار کرد. در این نمایشگاه که به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت صد و هشت اثر از آثار هنرمندان بزرگ نقاشی، عکاسی و مجسمه سازی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. عواید فروش آثار، صرف کودکان توان یاب و ایتام ایدز خواهد شد. تعداد بسیاری از هنرمندانی که آثار خود را به انجمن احیا اهدا کرده اند، از نمایشگاه بازدید بعمل آوردند.

دکتر بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه و عضو هیات امنای گروه احیا نیز در مراسم افتتاحیه حضور داشتند.

tajali eshgh2 2

tajali eshgh2 3

tajali eshgh2 4

tajali eshgh2 5

tajali eshgh2 6

tajali eshgh2 7

tajali eshgh2 8

tajali eshgh2 9

انجمن احیاء مائدۀ شیراز یکی از 6 انجمنی است که بر الگوی گروه احیا تاسیس شده و در سال 1392 فعالیت خود را آغاز کرده است.

در این رهگذر، کانونِ توجه احیاء مائده به حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی به ویژه ایتام ایدز و کودکان معلول جسمی و حرکتی از بدو تولد تا 15سالگی است. در بخش یاری رسانی به بیماران و قربانیان HIV تا کنون این مرکز 15 فرد مبتلا به ایدز را تحت پوشش داشته که علاوه بر تامین هزینه های تحصیلیشان، به خانواده ها سبدهای غذایی ماهانه و داروهای تقویتی و محافظت کننده از روند بیماری نیز اهداء می گردد. همچنین خط مشاوره به شمارۀ 09338495951 در زمینۀ بیماری های ایدز و مقاربتی به هموطنان بصورت رایگان مشاوره می دهد.

از دیگر خدمات احیاء مائده در بخش گفتار درمانی و کار درمانی می باشد. مددجویان این مرکز از بدو تولد تا زیر سن 15سالگی پذیرش می شوند و تمامی خدمات درمانی شان در این مرکز بصورت رایگان ارائه می شود. همچنین با توجه به بی بضاعت بودن بسیاری از خانواده ها برای این عزیزان با همکاری خیرین، هزینه های آتل (کفش های خاص طبی) و پرداخت هزینه آزمایش ویژه معلولین نیز بصورت رایگان انجام می شود.

گروه احیاء مائده شیراز علاوه بر معلولین و مراجعین خود اقدام به پذیرش مددجویان از شهرهای اطراف نظیر کوار، بوانات، مرودشت و حتی استان های همجوار نظیر خوزستان، هرمزگان و یزد داشته است. این انجمن در حال حاضر به 130 خانوار حمایت و یاری می رساند.

شهریور ماه امسال به لطف خدا و یاری خیرین نیکوکار کشورمان، احیاء مائده توانست ساختمان جدیدی در محله ای بهتر و در وسعت بیشتر خریداری کند و فعالیت های خود را در زمینۀ حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی گسترش دهد.

عزیزان ساکن شیراز می توانند برای استفاده از خدمات این انجمن به آدرس خیابان زند، خیابان خیام، کوچه ششم، سمت راست، درب اول مراجعه کرده و یا با شماره 07132354210 تماس حاصل فرمایند.

shiraz 2

shiraz 3

shiraz 4

shiraz 5

shiraz 6

shiraz 7

shiraz 8

گروه احیا متولی همایش مادر، کودک، اچ.ای.وی ، روز 29 ام آبان  سال 1397در سالن رودکی برج میلاد تهران با حضور بیش از 300 مدعو از تهران و دیگر شهرهای ایران با همکاری شورای اسلامی شهر تهران، انجمن حقوق شناسی ایران  و مدیریت برج میلاد تهران ، برگزار کننده دومین همایش مادر، کودک، اچ.ای.وی بود.

هدف از برگزاری این برنامه، بررسی و تحلیل مسایل و مشکلات بیماران به ویژه زنان و کودکان متاثر از ایدز بود. عللاوه بر آن به تحلیل و بررسی  موارد پیشگیری در کشورمان  پرداخته شد. افتتاح این همایش با سخنان  آقای دکتر بهرام قاسمی (عضو هیات امنا انجمن احیا ارزشها و سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران) آغاز شد.

 این برنامه در سه پنل تخصصی مادر و ایدز، کودک و ایدزو رسانه وایدز برگزار گردید.

پنل اول با حضور مسئولین وزارت بهداشت در حوزه بیماری های عفونی ، اساتید دانشگاه، مدیریت اداره کل سلامت شهرداری تهران برگزار گردید.  در پنل اول به بررسی وضعیت درمان و همچنین مسایل و مشکلات حقوقی زنان متاثر از ایدز پرداخته شد. در این میان خانم دکتر کازرونی مدیراداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بررسی وضعیت فعلی ابتلای زنان و کودکان به ایدز پرداخت، همچنین مدیر کل سلامت شهرداری تهران،  به همکاری اداره کل سلامت با گروه احیا اشاره ای نمود و اعلام کرد در این مدت، حضور کلینیک سیار ایدز در تمامی مناطق شهرداری تهران و برگزاری برنامه های آموزشی ایدز برای کارشناسان اداره های سلامت شهرداری تهران از جمله همکاری های فی ما بین بود.

پنل دوم این همایش با عنوان کودک و ایدز با مدیریت دکتر مهدی صذق آذر برپا شد. در این پنل معانت زنان ریاست جمهوری و معاونت ابتدایی وزارت اموزش و پرورش و همچنین متخصصین عفونی کودکان حضور داشتند، که به تحلیل و بررسی مسایل کودکان و زنان در کشور پرداختند و برنامه های هرکدام از ارگانهای مختلف در خصوص پیشگیری از ابتلای کودکان به ایدز مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه فیلمی کوتاه از سخنان  مدیر شبکه جهانی حمایت از کودکان در معرض آسیب (هانی منصوریان) به نمایش گذاشته شد که به بررسی وضعیت کودکان مبتلا به ایدز و بررسی مشکلات انان پرداخته شد.

پنل سوم،  با مدیریت ابراهیم ترکی و  باحضور رییس کمیسیون اجتماعی- فرهنگی  شورای شهر اسلامی تهران، کارشناسان حوزه رسانه، مشاورین دادگستری و مسئولین شورای سلامت صداوسیما برگزار گردید. این پنل با نقد و بررسی وضعیت حضور کمرنگ رسانه در حوزه ایدزبحث را به چالش کشاند و دکتر محمد جواد حق شناس به عنوان یکی از اعضای اصلی پنل به حضور رسانه به صحبت آشکارا در حوزه ایدز بدون هیچ گونه سانسور در رسانه تاکید کرد.

این مراسم با حضور بیش از 300 نفر  از کارشناسان شهرداری تهران، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش، صداوسیما، اساتید دانشگاه ، وزارت بهداشت ، شورای اسلامی شهرداری تهران، وزارت  دادگستری و.. برگزار گردید.

 گروه احیا مصمم است با همکاری ارگانهای مرتبط بتواند همایش مادر، کودک، اچ.آی.وی را هرساله برگزار نماید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، همایش مادر، کودک، اچ.آی. به مناسبت روز جهانی ایدز توسط گروه احیای ارزش ها 29 آبان ماه در تالار رودکی برج میلاد برگزار شد. هدف از این همایش بررسی روش های خودمراقبتی، پیشگیری، درمان و آموزش این بیماری به مردم و آگاه سازی آنها بود.
در بخشی از این همایش ایمان ملاجعفری استاد دانشگاه گفت: برای تاثیرگذاری در جامعه نیاز به یکپارچگی داریم. یکپارچگی در بیان پیام از اهمیت بالایی برخوردار است و باید پیام های درست درباره بیماری اچ آی وی را در قالبی درست و سازمان یافته در اختیار مخاطب قرار دهیم. در واقع نیاز ما یکپارچگی انتقال پیام و محتوا است.
وی با اشاره به پوستر همایش با عنوان «من ایدز دارم می تونی بغلم کنی» ادامه داد: این پوستر نمود یک پیام درست و ساده است. با دیدن این پوستر می شود فهمید این بیماری از طریق بغل کردن منتقل نمی شود. به همین دلیل ما باید در انتقال پیام و محتوا یکپارچگی داشته و پیام خود را درست به مخاطب منتقل کنیم.

* خط قرمز یا عافیت طلبی
مرتضی حیدری کارشناس رسانه و مجری تلویزیون نیز در این همایش حضور داشت. وی درباره نقش مهم رسانه ها در اطلاع رسانی به مردم گفت: در حوزه های اجتماعی اطلاع رسانی بدون کمک رسانه ها امکان پذیر نیست. اما پیش نیاز مهم این کار این است که خود رسانه ها، مدیران و کارکنان آن موضوع را به درستی درک کنند. به طور مثال قیمت خودرو به وزیر صنایع ارتباطی ندارد و نباید در این خصوص از وی سوال کرد.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از خط قرمزها در سازمان صدا و سیما وجود ندارد و در نتیجه عافیت طلبی کارکنان آن به وجود آمده است، ادامه داد: نمی شود شما داخل آب نروید یا بروید و خیس نشوید. خیلی از ما به دلیل نداشتن اطلاع از کاری، یا سمت آن نمی رویم یا درست انجامش نمی دهیم. اولین اصل رسانه این است که موضوع را درست بفهمیم. به طور مثال هر دندانپزشک یا هر جراحی باید به این فکر کند که هر کدام از بیمارانش می تواند عامل انتقال ویروس اچ آی وی باشد؛ پس باید همه پروتکل های بهداشتی را در مطب خود رعایت کند.
حیدری ادامه داد: موضوع بعدی تشخیص الویت ها است. برای مثال آنقدر که ما درباره ام اس در تلویزیون صحبت می کنیم درباره سکته مغزی حرف نمی زنیم در حالی که این موضوع بسیار مهم است. به همین دلیل باید بدانیم ایدز در کجای سلامت قرار دارد و بعد به آن بپردازیم. مشکل دیگری که با آن مواجه هستیم تشخیص آگاه سازی با نگران سازی است. ما باید مردم را آگاه کنیم نه نگران. آگاهی باعث تحرک مردم می شود و آنها را وادار به اقدام و کنترل برای بیماری می کند اما نگرانی عکس این موضوع است.
به گفته حیدری اصحاب رسانه باید پیام خود را به روش هنرمندانه بیان کنند و قالب و محتوا باید درست باشد تا نتیجه بگیریم.

* محدودیت رسانه ای داریم
در سومین پنل از همایش زهرا مفاخر دبیر شورای سلامت سازمان صدا و سیما درباره نقش رسانه ملی در آگاهی رساندن به جامعه صحبت کرد. وی با اشاره به اینکه تا قبل از سال 95 محدودیت هایی برای اطلاع رسانی به مردم در خصوص بیماری ایدز وجود داشت، گفت: نزدیک به دو سه سالی است که سعی کرده ایم با در نظر گرفتن خط قرمزها به مردم اطلاع رسانی کنیم. در این خصوص چهار انیمیشن نیز ساخته شده است که در روز ایدز و زمان های دیگر از تلویزیون پخش می شود.
مفاخر افزود: تا زمانی که این آسیب ها را به رسمیت نشناسیم، نمی توانیم درباره آن صحبت کنیم. برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به ورود رسانه ملی در این حوزه است در غیر این صورت مردم مجبور به استفاده از اطلاعات منابع غیررسمی خواهند شد. با آگاهی رسانی از سوی رسانه ملی، ایدز به عنوان انگ در جامعه کمرنگ خواهد شد اما ما محدودیت رسانه ای داریم.

* انگ و برچسب نزنیم
بررسی ابعاد حقوقی بیماری اچ آی وی اما یکی دیگر از رویکردهای این همایش بود که هما داوودی گرمارودی عضو هیات امنای انجمن حقوق شناسی و وکیل پایه یک دادگستری به آن پرداخت.
گرمارودی گفت: نگاه اجتماعی به مبتلایان اچ آی وی نه به عنوان یک بیماری بلکه به عنوان انگ دیده شده و به همین دلیل با موضوع برچسب زنی در حوزه جرم شناسی روبرو هستیم. جامعه ما هنوز نگاه درستی به این بیماری ندارد، چون شاید اطلاعی از پیشرفت های علمی و پزشکی در خصوص درمان این بیماری ندارد.
وی ادامه داد: شاید یکی از دلایل نگاه نادرست جامعه به اچ آی وی و مبتلایان به آن، به دلیل علت این بیماری است که مردم با نگاهی سنتی رفتارهای پرخطر را عامل آن می دانند. اما باید بدانیم این بیماری به صورت ناخودآگاه نیز ممکن است رخ دهد. به همین دلیل با ارزیابی اخلاقی مواجه هستیم. در این میان نقش سمن ها، نهادهای دولتی و خصوصی در تغییر نگاه مردم به این بیماری بسیار اهمیت دارد. باید به صورت مشارکتی و با سیاستگزاری های درست قدم در راه آموزش های همگانی برداشته و در جهت آگاهی در حوزه سلامت و بهداشت اجتماعی کمک کنند که این فقط برعهده دولت نیست و همه باید مشارکت داشته باشند.
گرمارودی با طرح این سوال که مبانی حمایت از افراد مبتلا چیست، گفت: اولین مبنایی که ما را مکلف به حمایت از این افراد می کند، حق سلامت، حقوق انسانی و حقوق بشر است. کرامت انسانی و حقوق افراد باید رعایت شود. از طرفی حفظ سلامت اجتماعی و پرورش نسل سالم باید مورد توجه قرار بگیرد. باید بدانیم بهداشت، سلامت عمومی و پیشگیری از بیماری در حفظ سلامت اجتماعی بسیار مهم است. ما جامعه سالم نیاز داریم و این یکی از شاخصه های مهم توسعه به حساب می آید.
وکیل پایه یک دادگستری افزود: در ادامه باید ببینیم حمایت پذیرها چه کسانی هستند. افرادی که بزه دیده و ناخواسته درگیر این بیماری شده یا در جریان رفتارهای پرخطر مبتلا شده اند؛ با این حال نیاز است که هر دو گروه حمایت شوند.
گرمارودی با اشاره به اینکه یکسری حمایت های حقوقی وجود دارد که می تواند به مبتلایان خدمات بدهد، گفت: معاضدت قضایی، کلینیک های حقوقی و آموزش های همگانی حقوق به زبان ساده، بخشی از این حمایت ها هستند که در کشور ما بیشتر معاضدت (کمک) قضایی انجام می شود. یعنی از لحاظ حقوقی خدماتی رایگان برای افرادی که استطاعت وکیل ندارند از جمله مبتلایان به این بیماری وجود دارد.
وی ادامه داد: البته کلینیک های حقوقی که خدماتشان مشاوره های حقوقی است نیز در کشور وجود دارد. دانشگاه شهید بهشتی، یکی از مراکز مشاوره حقوقی است که می تواند به شهروندان در این خصوص مشاوره بدهد. اما امکانات و ظرفیت های لازم برای آموزش های همگانی حقوق به زبان ساه وجود ندارد.
به گفته این وکیل پایه یک دادگستری از دیگر خدمات حقوقی که می تواند از این افراد حمایت کند و در قانون وضع شده است، می توان به ماده 66 آیین دادرسی که در مورد نقش سمن ها در تعقیب جرائم و حمایت از اقشار آسیب پذیر مانند زنان و کودکان است، اشاره کرد. همچنین لایحه افزایش امنیت زنان در ماده 31 پیش بینی کرده که اگر چنانچه شوهر با آگاهی بر اینکه بیماری مسری دارد از جمله ایدز، آن را عامدانه به همسرش منتقل کند، قابل تعقیب کیفری است و برای او مجازات در نظر گرفته شده است.
گرمارودی ادامه داد: این مساله می تواند به بازدارندگی این موضوع کمک کند به شرط اینکه فرد با سوءنیت اینکار را انجام بدهد. به طور مثال در زندان موردی داشتیم که افرادی عامدانه سرنگ آغشته به ایدز را به یکی از زندانیان تزریق کرده و وی را مبتلا به ویروس اچ آی وی کرده بودند که این عمل با مجازات باید همراه شود.

* شناسایی 92 مادر مبتلا به اچ آی وی
در این همایش پروین افسر کازرونی سرپرست گروه مدیریت بیماری ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ایدز درمان قطعی ندارد اما با درمان به موقع می شود آن را کنترل کرد، گفت: تعداد افراد زنده ای که در کشور مبتلا به اچ آی وی هستند حدود 60 هزار نفر است که از این تعداد بیش از 24 هزار شناسایی شده اند.
وی افزود: ایدز یک بیماری عفونی مزمن است که راه های انتقال و پیشگیری مشخص دارد و درمان قطعی ندارد، اما اگر به موقع برای درمان اقدام شود، در طول 6 ماه سطح ویروس در بدن کاهش پیدا کرده، سیستم ایمنی بدن بالا می رود. همچنین اگر بیمار زن باردار باشد، در صورت تشخیص به موقع، احتمال انتقال بیماری از مادر به کودک نیز کاهش می یابد.
به گفته کازرونی وقتی ویروس اچ آی وی وارد بدن می شود، سریعتر از عفونت های دیگر عمل می کند. این ویروس پس از اینکه وارد بدن می شود، علامت و نشانه ای ندارد و دوره ای طولانی تکثیر و جایگزین سلول های ایمنی و دفاعی بدن شده، در نتیجه سیستم ایمنی را ضعیف می کند.
وی ادامه داد: پس از درگیری فرد بیمار به ویروس اچ آی وی، اگر پروسه درمان را زودتر آغاز کند، می تواند زندگی معمولی تری داشته باشد و پس از 6 ماه درمان، سطح بیماری در بدنش کاهش می یابد. به طور مثال بیماری که باید 17 قرص در روز استفاده کند، با گذراندن دوره منظم درمان مصرف او به یک قرص ترکیبی در روز می رسد.
به گفته سرپرست گروه مدیریت بیماری ایدز وزارت بهداشت، پایبندی فرد مبتلا به اچ آی وی به درمان از اهمیت زیادی برخوردار است و نباید درمان قطع یا دوباره شروع شود. در نتیجه با تشخیص به موقع بیماری و درمان مداوم و همچنین پیگیری پروسه درمان بحث انتقال اچ آی وی از طریق مادر به کودک بسیار کاهش می یابد که این موضوع تحول مهمی در حوزه پیشگیری و کنترل ایدز محسوب می شود.
وی ادامه داد: اولین قدم برای کنترل بیماری اچ آی وی پیشگیری است. راه های انتقال این بیماری مشخص است؛ از راه ترشحات خونی، روابط نامتعارف جنسی یا انتقال از طریق مادر مبتلا به فرزند که در دوران بارداری یا شیردهی نوزاد را درگیر و مبتلا به این بیماری می کند.
به گفته کازرونی، با آموزش و اقدامات پیشگیرانه می توان از ورود ویروس به بدن پیشگیری کرد. یکی دیگر از راه های جدید پیشگیری که طی سال های اخیر کاربرد یافته، کاهش حجم ویروس در بدن فرد بیمار با استفاده از دارو است. مصرف درست و مداوم دارو در حدی است که انتقال عفونت را نزدیک به صفر می رساند.
وی اظهار داشت: برای بالا بردن سطح آگاهی مردم به همراهی همه بخش های خصوصی و دولتی و نهادهای مردمی نیاز است. به ویژه گروه هایی که در این حوزه فعالیت دارند باید به اطلاع رسانی و آموزش به گروه های پرخطر مثل مصرف کنندگان مواد، معتادان تزریقی، افراد دارای رفتارهای پرخطر جنسی توجه کنند؛ چراکه می توان گفت آموزش، اطلاع رسانی و انتقال درست پیام یکی از روش های پیشگیری ایدز است.
کازرونی ادامه داد: از طرفی آموزش و اطلاع‌رسانی به گروه‌های پرخطر مانند مصرف کنندگان مواد، معتادان تزریقی،‌ افراد دارای رفتار پرخطر جنسی،‌ کلید پیشگیری و کنترل اچ آی وی است.
وی با اشاره به عنوان همایش که درباره مادران و کودکانی است که درگیر این بیماری هستند، یا بیماری تهدیدشان می کند نیز افزود: یکی از دغدغه های ما استفاده از روش های پیشگیرانه انتقال بیماری از مادر به نوزاد است. به همین دلیل مادران باردار می توانند تست اچ آی وی بدهند اما انجام این تست اجباری نیست و فرد با رضایت خود این تست را انجام می دهد.
کازورنی ادامه داد: از سال 93 به صورت پایلوت تست از مادران باردار را شروع کرده و 16 دانشگاه برای انجام این کار انتخاب شدند. اجرای این برنامه به عنوان یکی از روش های پیشگیری با استقبال خوبی از سوی مادران باردار روبه رو شد. در این میان توانستیم 92 زن باردار که از ابتلای خود به ویروس اچ آی وی اطلاع نداشتند تشخیص دهیم و درمان را برای آنها شروع کنیم.
وی اظهار داشت: در میان این تعداد همه مادران به جز یک نفر کودک سالم به دنیا آوردند. انتقال بیماری به شرایط مادر بستگی دارد؛ ممکن است در آن یک مورد هم، بیماری پیشرفت کرده و از مادر به فرزند انتقال یافته باشد.
به همین دلیل پیشگیری از ابتلای حتی یک نفر به ویروس اچ آی وی بسیار مهم است و 16 هزار دلار صرفه اقتصادی برای جامعه به همراه دارد؛ چراکه ابتلا به این بیماری و هزینه های درمان افراد مبتلا برای جامعه بسیار بالا است.

* کودکان بزرگسالان کوچک نیستند
شهناز آرمین دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه کودکان بزرگسالان کوچک نیستند و نباید اچ آی وی اطفال در کنار بزرگسالان قرار بگیرد، گفت: تشخیص و درمان برای کودکان مبتلا به اچ آی وی متفاوت از بزرگسالان است. این موضوع به قدری اهمیت داشت که تصمیم گرفتیم درمانگاهی فوق تخصصی در بیمارستان مفید را به همین موضوع اختصاص بدهیم.
وی با استناد به آمارهای وزارت بهداشت گفت: طبق تخمین ها، حدود 59 هزار و 531 مورد احتمالی اچ آی وی در کشورمان داریم. از این تعداد تا ابتدای سال 97 حدود 24 هزار و 190 نفر شناخته شده اند یعنی می دانند که اچ آی وی دارند. در این میان 13 هزار و 857 مورد تحت مراقبت قرار گرفته و 11 هزار و 473 نفر تحت درمان قرار دارند.
آرمین افزود: از میان کسانی که درمان می شوند، حجم ویروس در پنج هزار و 962 مورد مرتب اندازه گیری می شود. حدود چهار هزار و741 مورد بار ویروسی 60 هزار موردی که تخمین زده شده مبتلا به ایدز هستند، کنترل شده است. یعنی در حدی هستند که ما درمان مطلوب را برای آنها انجام داده ایم اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم و باید برای تشخیص بیماری اقدامات مهمی انجام شود.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آمار کودکان مبتلا به بیماری ایدز گفت: تخمین زده شده، حدود 700 کودک زیر 15سال مبتلا به بیماری اچ آی وی داریم که بیماری 178 مورد کنترل شده است. همچنین طبق آماری که تا ابتدای سال 97 به دستمان رسیده، تخمین زده شده است که حدود 27 درصد از این کودکان و نوجوانان زیر 18 سال تحت درمان نیستند که این رقم بالایی است.
به گفته آرمین درمان کودکان باید به صورت منظم و مداوم انجام شود؛ با همه سختی های درمان کودکان به خاطر سن کم، بی سرپرست بودن یا بدسرپرست بودن، دارو درمانی باید با نظم خاصی انجام شود. درمان و قطع درمان و رهاکردن آن و تکرار این موضوع فایده ای در بهبود وضعیت کودک ندارد و باعث مقاوم شدن ویروس اچ آی وی خواهد شد و 5 درصد بچه های زیر 18 سال ما با این مشکلات درگیر هستند.
این دانشیار دانشگاه ادامه داد: ما نمی توانیم ایدز را در اطفال کنترل کنیم مگر آنکه به زنان باردار جامعه برگردیم و قبل از حاملگی یا در طول آن بیماری را تشخیص بدهیم و درمان را شروع کنیم. اگر زنی مبتلا به اچ آی وی باشد و بیماری اش را کنترل کنیم، می توانیم شاهد تولد فرزندی سالم از او باشیم. این اتفاق نمی افتد مگر آنکه مادران و زنان جامعه را با خودمان همراه کنیم.
وی ادامه داد: در مواردی بچه های مبتلا به اچ آی وی را دیده ایم که مادران آنها اصلا از بیماری خود خبر نداشته اند. در 5 سال گذشته 649 زن حامله داشته ایم که از این تعداد 606 مورد آنها درمان گرفته اند اما متاسفانه 43 مورد آنها درمان نگرفته اند. آنها افرادی هستند که ما می دانیم اچ آی وی مثبت دارند.
آرمین افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا موردی به عنوان اچ آی وی اطفال دیگر وجود ندارد چراکه به خوبی این موضوع کنترل شده است. راهی برای ریشه کن کردن اچ آی وی وجود ندارد اما انتقال آن را می شود کنترل کرد. ما با همکاری همه نهادها، مردم، رسانه ها و سمن ها می توانیم این بیماری را به ویژه در مادران باردار کاهش بدهیم و شاهد تولد نوزادان سالم از والدین مبتلا باشیم.

* درمان به مثابه پیشگیری
وحید جهانمیری نژاد مدیرعامل باشگاه سلامت نوجوانان تهران گفت: شعاری (درمان به مثابه پیشگیری) که در دنیا در خصوص بیماری ایدز وجود دارد، ساده است. در حالت معمول سیستم ایمنی فرد بیمار به دلیل تکثیر ویروس، پایین می آید اما درمان بسیار اثربخش است؛ تعداد ویروس ها در افراد مبتلا در صورت تشخیص و درمان به موقع و استفاده از دارو، کاهش می یابد و سیستم ایمنی بالا می رود.
وی ادامه داد: اطلاع رسانی و انتقال پیام درست در جامعه تاثیر مهمی دارد و می تواند تا حد زیادی اثربخش باشد. پیام مشخص و ساده این است که «نترسید و تست بدهید». تست اچ آی وی، رایگان و ارزان است و ایدز قابل تشخیص و درمان به شرط آنکه به موقع برای درمان اقدام شود.
جهانمیری با اشاره به عدد 90-90-90 تا 1399 گفت: این عدد بسیار مهم است. یعنی متعهد شویم تا سال 1399، 90 درصد بیماران مبتلا به اچ آی وی را شناسایی کرده، 90 درصد بیماران شناخته شده، تحت درمان قرار بگیرند و درمان 90 درصد افراد تحت درمان ادامه یابد. این اتفاق با همکاری و مشارکت همه از نهادهای دولتی و خصوصی گرفته تا وزارت بهداشت و مردم و سمن ها امکان پذیر می شود.
مدیرعامل باشگاه سلامت نوجوانان تهران با اشاره به راه اندازی «موبایل کلینیک ها» افزود: موبایل کلینیک پروژه جدیدی است که برای ارائه خدمات مشاوره ای و تست ایدز در قالب ون های قرار است در بعضی از چهارراه های شهر تهران مشغول فعالیت شده و به مردم خدمات مشاوره ای درباره ایدز ارائه دهند و تست بگیرند.
جهانمیری همچنین با نشان دادن کیت تست ایدز گفت: این کیت ها یکی از مسیرهای ساده برای تست ایدز است که باید با مشاوره همراه باشد. یعنی فرد می تواند به یکی از مراکز مشاوره ایدز برود و همزمان با انجام این تست راحت، خدمات مشاوره ای نیز دریافت کند. اما با این وجود استفاده از روش های پیشگیری نیز برای جلوگیری از بیماری اچ آی وی اهمیت دارد که یکی از آنها استفاده از وسایل بهداشتی در مقاربت است.
وی افزود: هر کدام از ما باید مقید باشیم و این موضوع را به درستی در جامعه اطلاع رسانی کنیم. از طرفی هر کسی که فکر می کند در معرض بیماری اچ آی وی قرار دارد، باید تست بدهد که این تست ها رایگان و محرمانه است و فرد بیمار پس از درمان می تواند زندگی عادی داشته باشد. تخمین زده شده که افراد در صورت تشخیص و درمان به موقع تا 71 سال می توانند عمر مفید داشته باشند.

* مادران حامی سلامت
در ادامه پنل نخست از این همایش، خسرو منصوریان موسس انجمن گروه احیای ارزش ها و برگزارکننده این همایش با اشاره به اینکه 20 سال پیش انجمن با هدف حمایت و یاری از آسیب دیدگان اجتماعی افتتاح شد، گفت: موسسه ما در ابتدا به صورت تلفنی و در خصوص آسیب های اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد مشاوره می داد. مخاطبان انجمن به روانشناسان ما مراجعه کرده و به دنبال راهکار برای حل مشکلاتشان بودند که 73 درصد مراجعان خطوط آنلاین ما را بانوان تشکیل می دادند.
وی ادامه داد: بیشتر این بانوان و کسانی که از ما مشاوره می گرفتند درباره ایدز سوال می پرسیدند. عده ای از آنها ابراز نگرانی می کردند یا احتمالا مبتلا بودند. آن زمان و در شروع کار متوجه شدیم این گروه از مردم محلی برای پاسخگویی به سوالاتشان ندارند. سوالاتی که آنها درباره این بیماری از ما می پرسیدند، بیش از طلاق و دیگر آسیب ها بود.
به گفته منصوریان به مرور زمان آنها متوجه شدند که حتی یکسری از مخاطبان زن در روابط زناشویی و از شوهر خود به بیماری اچ آی وی مبتلا شده بودند که بعد از آگاهی از بیماری خود، تعدادی از این زنان می خواستند خود را از بین ببرند اما ایدز پایان زندگی نیست و با ایدز هم می شود، زندگی کرد.
موسس انجمن احیا ادامه داد: با همین رویکرد بود که انجمن احیا شکل گرفت. ما در جریان آموزش ها، افراد مبتلا را همراه خود به دانشکده ها و بیمارستان ها می بردیم تا به دانشجویان پزشکی و پرستاران در خصوص این بیماری از نزیک اطلاع رسانی کنیم و بگوییم که ایدز پایان زندگی نیست.
منصوریان افزود: با تلاش های شبانه روزی گروه احیا، در حال حاضر در این انجمن 92 مادر حامی سلامت، یک روز در هفته دور یکدیگر جمع شده، جلسه می گذارند، از مشکلاتشان می گویند و گروه درمانی می کنند. هدفمان این است با آگاه سازی مادران مبتلا از انتقال این بیماری به نوزدانشان جلوگیری کنیم و امیدواریم مادرانی که درگیر بیماری اچ آی وی هستند، به دنبال تشخیص و درمان رفته و به گروه های مادران حامی سلامت انجمن احیا بپیوندند.

* کودکان سالم از مادران مبتلا
در پنل دوم از همایش مادر، کودک، اچ آی وی، مهدی صدق آذر عضو هیات مدیره انجمن احیا، با طرح این سوال که آیا شما اجازه می دهید فرزندتان در مدرسه کنار کودکی سالم که والدینش مبتلا به ایدز هستند بنشیند، گفت: ما یکسری کودک داریم که والدین آنها به هر دلیلی درگیر این بیماری شده اند و از طرفی یکسری کودک نیز خودشان مبتلا به اچ آی وی هستند. اما از سال 93 با برنامه ای که به صورت پایلوت انجام شد، مادران بارداری که وارد پروسه مراقبت های مادر و کودک می شوند، دوره ای سه ماهه و 6 ماهه برای تشخیص بیماری و اقدامات لازم برای درمان آن را پشت سر می گذارند.
وی ادامه داد: خوشبختانه با این برنامه توانسته ایم شاهد تولد کودکان سالم از مادران مبتلا باشیم. اما سرنوشت این بچه ها چه می شود، کجا باید درس بخوانند و نگاه دیگران به آنها چگونه است. این مسئله ای است که باید به صورت جدی به آن رسیدگی شود و این اتفاق با اطلاع رسانی و آگاهی مردم جامعه اتفاق می افتد. این بچه ها نیز مانند خیلی از کودکان دیگر حق زندگی دارند و باید شرایط و فضای مناسب برای پیشرفت آنها میسر شود.

* حمایت از کودکان درگیر با ایدز در مدارس
در ادامه این همایش به نقش آموزش و پرورش در اطلاع رسانی به کودکان و نوجوانان و همچنین حمایت از بچه هایی که به نحوی با این بیماری درگیر یا مبتلا هستند نیز اشاره شد. در همین راستا رضوان حکیم زاده معاون وزارت آموزش و پرورش گفت: ما 14 میلیون دانش آموز داریم که با در نظر گرفتن والدین آنها حدود 42 میلیون نفر مخاطب داریم که می توان به آنها آموزش هایی در خصوص ایدز، خودمراقبتی، تشخیص و درمان داد.
حکیم زاده با اشاره به اینکه بخش زیادی از جمعیت دنیا کودکان و نوجوانان هستند، افزود: 16 درصد کودکان و نوجوانان دنیا را افراد زیر 15 سال تشکیل داده اند اما در این میان جمعیت زیر 9 سال بهترین مخاطبان برای آگاه سازی در خصوص این بیماری هستند؛ چراکه این گروه آسیب پذیرند و از طرفی تاثیر آموزش در این دوران اهمیت زیادی دارد. این دسته از افراد خوشبین بوده و روحیه مشارکت جویی بالایی دارند، امید و سرمایه های انسانی کشور هستند و از طرفی در دوران بلوغ قرار دارند. به همین دلیل آموزش به این افراد از جامعه بسیار مهم است.
به گفته وی، توزیع جزواتی درباره راهنمای خودمراقبتی برای جلوگیری از ایدز در 12 استان کشور، تالیف کتاب سلامت و بهداشت برای پایه 12 در سال تحصیلی جدید، آموزش به 2 میلیون سفیر سلامت که از میان دانش آموزان در مدارس انتخاب شده اند و برگزاری کارگاه و کلاس های آموزشی برای اولیا و مربیان مدارس، بخشی از اقدامات آموزش و پرورش در اطلاع رسانی بیماری ایدز به مخاطبان خود بوده است.
از دیگر اقدامات آموزش و پرورش مداخله در ثبت نام کودکان مبتلا به اچ آی وی در مدارس بوده است. حکیم زاده در این خصوص گفت: در زمان ثبت نام و در طول سال تحصیلی هر زمان که به آموزش و پرورش موردی گزارش شده ما وارد عمل شده و از کودک مبتلا حمایت کرده و تلاش برای ثبت وی انجام داده ایم.
گزارش از: فاطمه شیری

madar koodak97 2

madar koodak97 3

madar koodak97 4

madar koodak97 5

madar koodak97 6

madar koodak97 7

madar koodak97 8

madar koodak97 9

با هم از این منظر عنوان نمایشگاهی است از آثار هنری که در سه بخش با موضوعات پرتره ایرانی ایران شناسی و معماری ایران در قالب نقاشی عکاسی و دیجیتال آرت در نگارخانه آشیانه مهر در انجمن های احیا و توان یاب در حال برگزاری است.

نمایشگاه روز بیست و هفتم مهر با حضور جمعی از خیرین هنرمندان، اساتید هنر و دانشجویان آغاز به کار کرد و با حضور گروه موسیقی انجمن مسیر سلامت، برنامه شور و حال دیگری پیدا کرد. بخصوص که حضور این هنرمندان مهر تاییدی بر فعالیتهای انجمن احیا و موسسات مشابه بود چون تمامی گروه نوازندگان از افراد توان یاب و نیازمندِ یاری بودند که هم اکنون توانستند مانند افراد دیگر جامعه نه تنها روی پای خود بایستند بلکه در جرگه هنرمندان قرار بگیرند و الگویی برای افراد جامعۀ خود باشند.

این نمایشگاه میزبان آثار استادانی همچون حسین باهر، علی ترقی جاه، سمیرا اسکندرفر، افشین نیک روش، علی بیگی، رضا هدایت، مهرداد خطایی، برنا ایزد پناه، بهزاد بزرگی و چند تن دیگر است که در جهت سلامت اجتماعی با انجمن احیا هم پیمان شدند. بخشی از عواید حاصل از این نمایشگاه صرف کودکان توان یاب و ایتام ایدز می شود.
این نمایشگاه در محل نگارخانه آشیانه مهر واقع در میدان انقلاب، خیابان کارگر شمالی، بعد از خیابان فرصت، کوچه جعفرزادگان، پلاک 2 تا روز چهارشنبه 9 آبان، به جز روزهای پنجشنبه و جمعه ، از ساعت 10 الی 18 برپاست.

baham azin manzar 4

baham azin manzar 3

baham azin manzar 2

baham azin manzar 5

baham azin manzar 6

 

انجمن احیا و توان یاب به مناسبت روز جهانی کودک در تاریخ 17 مهر 1397 اقدام به برگزاری جشنی در محل انجمن کرد. برنامه با استقرار گروه های گریم برای کودکان از ساعت 12:30 آغاز شد.

کودکان بر اساس نوبت های از پیش تعیین شده در محل گریم حضور یافته و تا حدود ساعت 14:30 تمامی آنها، با گریم روی صورت، در سالن حضور یافتند.

برنامه در ساعت 14:30 با حضور خانم رضایی مجری آغاز شد و پس از عرض تبریک بمناسبت روز کودک، قرائت قرآن توسط کودک توان یاب و پخش سرود ملی، برنامه های ویژه و اصلی شروع شد.

در ابتدا سخنرانی دلنشین خسرو منصوریان و فاطمه فرهنگخواه، بنیانگذاران انجمن های احیا و توان یاب، گرما بخش مجلس بود. پس از آن عمو فیتیله ای ها با حضور خود و اجرای برنامه فضای شادی را برای کودکان و خانواده هایشان ایجاد کردند.

در ادامه، امیرعلی کودک توان یاب با اجرای قطعه ای و با نوازندگی ساز تنبک تشویق حضار را برانگیخت.

در خلال برنامه، تئاتر و مسابقۀ عروسکی، توسط خانم صفامنش، عروسک گردان برنامه، برگزار شد. همچنین خبرنگارانی از شبکۀ سلامت، خبرگزاری عصر تشکل و برنامه نمادو جهت تهیۀ خبر مارا همراهی نمودند.

شکلات وگان نیز که از حامیان کودکان گروه احیا می باشد، سومین سالگرد تاسیس خود را در کنار این بچه ها جشن گرفت.

در ادامه از چند تن از مادران احیا و توان یاب که توسط گروه های توان بخشی و مشاوره برگزیده شده بودند، بعنوان مادران نمونۀ سال تقدیر بعمل آمد.

در انتهای برنامه، از کودکان و مادران آنان با کیک و میوه و نوشیدنی و محصولات شرکت سنجابک پذیرایی شد و هدایایی از طرف انجمن و شکلات وگان به همۀ آنها داده شد.

 roozekoodak1397 1

roozekoodak1397 2

roozekoodak1397 3

roozekoodak1397 4

roozekoodak1397 5

roozekoodak1397 6

roozekoodak1397 8

roozekoodak1397 9

roozekoodak1397 10

roozekoodak1397 11

roozekoodak1397 12

 

مسئولین انجمن توان یاب به کمک خیرین عزیز و به مناسبت عید غدیر در تاریخ 7 شهریور 1397 "اردوی تفریحی" با حضور کودکان توان یاب و احیا به همراه مادرانشان در باغی در جاده چالوس، برگزار نمودند.

این اردو شامل برنامه های متنوع تفریحی برای کودکان و مادرانشان، با حضور خیرین عزیز برگزار شد.

برنامه با حضور شاد " آقای منصوریان " بنیانگذار گروه احیا شروع شد، که این شادی باعث ایجاد اوقات فراغت و برنامه های تفریحی و نیز تلطیف روحیه کودکان و مادرانشان شد. در ادامه " آقای رضوان " پیشکسوت کشتی ایران ادامه شادی این کودکان را برعهده گرفتند و باعث شادی دو چندان آنها شدند.

خانم دکتر نسیم نجفی روانشناس و گوینده رادیو و دو تن از خوانندگان عزیز و خانم نفیسه صالحی داوطلب انجمن با صحبت های انگیزشی خود و اجرای موسیقی شاد و بازی، لحظات شاد و مفرحی را برای کودکان توان یاب و احیا خلق نمودند.

دراین مراسم، چند تن از کودکان توان یاب (هنرآموزان کلاس موسیقی) با نواختن قطعه های شاد و کودکانه با تمبک و گیتار، موجبات مسرت میهمانان را فراهم کردند.

در این برنامه کودکان در کنار مادرانشان با صرف نهار، میوه و شیرینی، لحظات شادی را سپری کردند و در انتهای برنامه با لب هایی خندان و قلبی آکنده از مهر و شادی، به سوی اتوبوس های اعزامی رفته و به انجمن برگشتند.

کلیه هزینه های این اردوی تفریحی به صورت رایگان و با همکاری صمیمانه و دلسوزانه ی خیرین عزیز از جمله: آقایان بصیری، رضوان ( پیشکسوت کشتی ایران )، خانم دکتر نسیم نجفی و گروه احیا برگزار گردید.

 

chaloos 9

chaloos 11

chaloos 10

 

chaloos 2

 

chaloos 1

chaloos 3

chaloos 4

chaloos 5

chaloos 6

chaloos 7

chaloos 8